نرم افزار spss

نرم افزار spss

در سال‌های اخیر حوزه‌ علوم اجتماعی با پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی رو به رو شده است. به طوری که این بخش از دانش دیگر محدود به توضیحات و توصیفات نبوده و روی به استفاده و تلفیق با علوم دیگر آورده است. از این جمله می‌توان به علم آمار و استفاده از اعداد اشاره کرد که وارد حوزه علوم اجتماعی شده است. از نمودهای چنین استفاده‌هایی می‌توان به نرم افزار spss اشاره نمود.

در واقع پروژه‌ها و پایان‌نامه‌های مربوط به علوم اجتماعی برای اثبات درستی و صحت خود، رو به استفاده از آمار و داده‌ها آورده‌اند. این گرایش خود را در قالب نرم افزارهایی مانند spss، minitab، stata، sas و … نشان داده است.

به طوری که با پر کردن پرسشنامه‌هایی در دنیای واقعی و وارد کردن اطلاعات این پرسشنامه‌ها در درون چنین نرم افزارهایی، قادر خواهید بود تا تحلیل‌هایی علمی و آماری را بر روی داده‌های خود انجام دهید. از این رو نتایج تحقیقات بدست آمده، بسیار مستندتر شده و بیش‌تر مورد قبول عموم و مراکز آموزشی قرار خواهند گرفت.

 

تاریخچه نرم افزار spss

نرم افزار spss یک نرم افزاری است که برای تحلیل داده‌های حجیم و دسته‌ای وارد شده در درون آن، به کار گرفته می‌شود. همانطور که اشاره شد از این نرم افزار بیش‌تر در حوزه علوم اجتماعی استفاده می‌شود. عبارت spss کوچک شده‌ی واژه‌ی لاتین (statistical package for the social science) می‌باشد.

حق نرم افزار spss در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت IBM خریداری شد و در حال حاضر آخرین نسخه از این نرم افزار تحت عنوان IBM SPSS Statistics وارد بازار شده است.

نرم افزار spss
نرم افزار spss

 

کارهایی که می‌توان با نرم افزار spss انجام داد

نرم افزار spss یک نرم افزار بسیار پر کاربردی بوده که می‌تواند کمک قابل توجهی در تحقیقات شما داشته باشد.

  • امکان تحلیل داده‌های بزرگ و دسته‌ای

فرد محقق قادر است که داده‌های حجیم و دسته‎ای بدست آمده از پرسش‌نامه‌ها و یا کارهای تحقیقاتی خود را با رعایت استانداردهایی مشخص، وارد این نرم افزار نماید. نرم افزار spss قادر است که حجم وارد شده از داده‎ها را تحلیل و نتایج را در خروجی نمایش دهد.

  • نمایش‌های متنوع در خروجی

این نرم افزار می‌تواند نتایج حاصل از تحلیل به عمل آمده را در قالب نمودارها و جداول مختلف در خروجی نمایش دهد. از این جمله می‌توان به مواردی مانند: bar chart، pie chart و … اشاره نمود. از طرفی دیگر در نظر داشته باشید که خروجی‌های بدست آمده از این نرم افزار را به راحتی می‌توانید در سایر محیط‌ها، مانند word وارد کنید.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *