مفهوم کتابخانه در برنامه‌نویسی

مفهوم کتابخانه در برنامه‌نویسی

کسی که برای اولین بار وارد دنیای برنامه‌نویسی می‌شود، با مفاهیم و اصطلاحات متفاوت و جدید زیادی رو به رو می‌گردد. از این جمله می‌توان به مفهوم و یا به عبارتی مبحث کتابخانه اشاره کرد. در حال حاضر در تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی کدهایی به صورت کتابخانه وجود دارند.

با توجه به ارزش و اهمیت بالای کتابخانه در برنامه‌نویسی، در این مقاله، قصد داریم شما را بیش‌تر با این مفهوم آشنا نماییم. لطفاً تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

منظور از کتابخانه در یک زبان برنامه‌نویسی چه می‌باشد؟

کتابخانه یا همان library، مجموعه کدهایی هستند که در راستای انجام کاری مشخص، از قبل نوشته شده و در یک جایی ذخیره شده‌اند. به طوری که هر برنامه‌نویس برای استفاده از کدهای موجود در هر کتابخانه، فقط باید آن‌ها را در درون کدهای خود فراخوانی نماید. این کار با نوشتن دستورهای مشخص در درون کد صورت می‌گیرد.

به عبارتی ساده‌تر، کتابخانه‌ها آن دسته از کدهایی هستند که توسط توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان خبره نوشته شده و به پکیج‌های محیط‌های برنامه‌نویسی اضافه شده‌اند تا برنامه‌نویسان دیگر در حین کدنویسی قادر به استفاده و به کارگیری آن‌ها باشند.

کاربرد کتابخانه در برنامه‌نویسی
کاربرد کتابخانه در برنامه‌نویسی

 

مثال‌هایی از کتابخانه‌های نوشته شده

در حال حاضر همانطور که گفته شد، زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف دارای کتابخانه‌های متنوع زیادی هستند. در این بین، زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا، سی‌شارپ، سی‌پلاس‌پلاس، پایتون و محیط برنامه‌نویسی مطلب، دارای بیش‌ترین تعداد کتابخانه کاربردی هستند.

در نظر داشته باشید که کدهای نوشته شده در هر کتابخانه برای استفاده در موضوع و مبحثی مشخص به کار گرفته می‌شوند. از این جمله می‌توان به کتابخانه نمایش خروجی و یا کتابخانه مربوط به محاسبات ریاضی اشاره نمود. برای موضوعاتی مانند پردازش تصویر و رباتیک هم کتابخانه‌های مشخص به صورت جداگانه در نظر گرفته شده‌اند. بیش‌ترین نمود این دسته از کدها در متلب می‌باشد.

هر برنامه‌نویسی برای رسیدن به نتایج بهینه در خروجی کدهای خود و تسریع در روند کدنویسی، محکوم به استفاده از کتابخانه‌های مختلف در شرایط و زمینه‌های معین می‌باشد. چرا که اگر یک برنامه‌نویس به جای استفاده از کدهای آماده، در تلاش باشد که خودش از صفر شروع به کدنویسی نماید، هم با خطاها و ایرادات مختلف رو به رو خواهد شد و هم این زمان ارزشمند زیادی را تلف خواهد کرد.

از این رو چه بسا بهتر است که همواره از کدهای آماده در راستای فراخوانی کتابخانه‌های مشخص استفاده نماید. البته در نظر داشته باشید که تنها فراخوانی کتابخانه به معنای موفقیت کدنویس نبوده و فرد برنامه‌نویس باید طرز استفاده صحیح از کدها را کاملاً بلد بوده و بهترین کارایی را از آن‌ها گرفته باشد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

2 نظرات

  • محمدحسین معیری , آبان ۱۳, ۱۳۹۸ @ ۱۰:۰۶ ق.ظ

    مطلب خیلی خوبی بود ، ممنون

    • مدیر سایت , اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۹ @ ۱:۴۲ ب.ظ

      خواهش میکنم. لطف دارین. اگر مطلب خاصی در نظر دارین، بگین تا در اون مورد هم مطالب رو خدمت شما کاربر گرامی در سایت آماده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *