رندر چیست؟

رندر چیست؟

شاید در دنیای کامپیوتر و در موقع کار کردن با تصاویر، بارها و بارها با کلمه رندر رو به رو شده‌اید. باید گفت که این مفهوم در زمینه گرافیک بسیار مهم بوده و آشنایی با آن از ارزش بالایی برخوردار می‌باشد. از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم رندرکردن بپردازیم. لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

تعریف مفهوم رندر

در حالت کلی دو تعریف پایه‌ایی برای توضیح و شرح مفهوم رندرکردن وجود دارد. این مفاهیم به صورت زیر می‌باشد.

  • رندر، پروسس دریافت یک عکس و یا فایل کامپیوتری و تبدیل آن به یک فرمت دیگر و یا اعمال ویرایش‌هایی مانند سایه‌گذاری و … بر روی آن می‌باشد.
  • وقتی در مورد انیمیشن‌های سه بعدی صحبت می‌شود؛ رندر به پروسس نمایان ساختن یک تصویر سه بعدی گفته می‌شود. همچنین به مکانیزم دریافت چندین سری از یک عکس و تبدیل آن به انیمیشن نیز عبارت رندر تعلق می‌گیرد. رندرکردن معمولاً به عنوان آخرین فاز از ساخت تصاویر سه بعدی نیز شناخته می‌شود.

در نظر داشته باشید که در کل مفهوم رندر، در زمینه‌های گرافیک، صدا و تصویر به کار برده می‌شود.

 

انواع رندرکردن

در حالت کلی با دو نوع رندرکردن رو به رو هستیم. این دو نوع به صورت زیر می‌باشند.

  • رندرکردن با cpu
  • رندرکردن با gpu

 

در خصوص این دو روش باید گفت که رندرکردن با gpu بسیار سریع‌تر از رندرکردن با cpu می‌باشد. از این رو گیمرها برای بازی کردن ترجیح می‌دهند تا از gpuهای قدرتمند استفاده کنند. چرا که بازی‌های امروزی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و برای این که سیستم شما موفق به نمایش لحظه‌ای و با کیفیت تصاویر مربوط به بازی باشد، باید از قدرت رندر بالایی برخوردار باشد. البته از روش رندرکردن با cpu هم در موارد دیگری نظیر پیاده‌سازی الگوریتم‌ها و حل مسائل پیچیده که نیاز به دقت بیش‌تری دارند، استفاده می‌شود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *