کتابخانه opencv

کتابخانه opencv

کتابخانه opencv مجموعه‌ای از توابع مورد استفاده در پردازش تصویر و computer vision است که کمک بسیار قابل توجهی را در تسریع روند کدنویسی و تولید پروژه‌ها می‌نماید. این کتابخانه توسط “intel corporation” توسعه داده شده است.

 

کتابخانه opencv چیست؟

کتابخانه opencv یک نوع کتابخانه اپن سورس مخصوص نرم افزارهای یادگیری ماشین، پردازش تصویر و بینش کامپیوتر می‌باشد. این کتابخانه در حال حاضر دارای ۲ هزار و ۵۰۰ عدد الگوریتم بهینه شده است.

از این الگوریتم‌ها، می‌توان در زمینه‌های مختلفی نظیر: تشخیص چهره، تشخیص اشیا، مشخص کردن حرکات انسان در تصویر، ردیابی حرکات دوربین، ردیابی اجسام متحرک، استخراج مدل‌های ۳ بعدی از اشیا، پیدا کردن الگوهای مشابه در تصویر، ترکیب تصاویر، ویرایش تصاویر و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود.

در حال حاضر در سراسر دنیا، بیش از ۴۷ هزار نفر به عنوان عضوی از جامعه این کتابخانه به شمار می‌روند. از طرفی دیگر نیز باید گفت که تا به حال کتابخانه opencv در سطح اینترنت در حدود ۱۸ میلیون بار دانلود شده است.

 

با چه زبان‌هایی و در چه محیط‌هایی می‌توان از کتابخانه opencv استفاده نمود؟

استفاده و کاربرد این کتابخانه به قدری گسترش یافته است که تقریباً در بسیاری از پروژه‌های دانشجویی و کاری می‌توان شاهد بکارگیری این کتابخانه بود. البته قابلیت استفاده opencv در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف نیز دلیلی دیگر بر توسعه هر چه بیش‌تر آن بوده است.

در حال حاضر از کتابخانه opencv، می‌توان در زبان‌های برنامه‌نویسی سی‌پلاس‌پلاس، پایتون، جاوا و نیز از طریق تولباکس “computer vision” در نرم افزار متلب استفاده نمود. این کتابخانه به صورت چند پلتفرمی (cross-platform) می‌باشد. به طوری که کدنویسان قادر خواهند بود تا از opencv در پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس، آندروید و مک او اس، استفاده نمایند؛ علاوه بر این، کدنویسان قادر هستند تا کدهای نوشته شده در پلتفرم‌های مختلف را بدون نیاز به ویرایش، در هر پلتفرم دلخواهی استفاده کنند.

 

دانلود opencv

برای دانلود کتابخانه opencv، می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

https://opencv.org/releases/

 

در این آدرس، ورژن‌های مختلفی از کتابخانه opencv، در دسترس می‌باشد. در نظر داشته باشید که همه این ورژن‌ها به صورت آپدیت شده بوده و تمامی بروزرسانی‌های جدید را دارا می‌باشند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *