شرکت Intel

مجموعه شرکت‌های Intel (معمولاً به صورت Intel گفته شده و به شکل intel در بازار شناخته می‌شود) یک مجموعه شرکت چند ملیتی با محوریت آمریکا می‎باشد که بیش‎تر تمرکز خود را در بخش تکنولوژی معطوف نموده است. دفتر مرکزی شرکت Intel در شهر سانتا کلارا (Santa Clara) کالیفرنیا و در منطقه Sillicon Valley واقع می‎باشد.

 

وضعیت بازار

شرکت Intel در حال حاضر به عنوان یکی از برترین و بزرگ‌ترین شرکت‎های موجود در بازار شناخته می‎شود. به طوری که در شرایط فعلی، این شرکت به عنوان دومین بزرگ‌ترین و با ارزش‎ترین شرکت در تولید چیپ‌های نیمه رسانا در دنیا شناخته می‎شود. البته شرکت Intel در سال‎های اخیر رتبه‎ی بهتری را نیز داشته که این رتبه توسط سامسونگ از این شرکت گرفته شده است.

همچنین باید گفت که شرکت Intel، به عنوان مبدع میکروپروسسورهای سری x86 شناخته می‎شود که از این میکروپروسسورها تقریباً در ساختار تمامی کامپیوترهای شخصی، استفاده شده است. در سال ۲۰۱۸ نیز این شرکت بر اساس درآمد کلی بدست آمده‎ی شرکت‎ها، توانست رتبه ۴۶ را در بین ۵۰۰ شرکت برتر ایالت متحده آمریکا، به خود اختصاص دهد.

 

تولیدات Intel

شرکت Intel، خدمات مختلف و متنوعی را در بازار مصرف ارائه می‎دهد. از جمله این که این شرکت، پروسسورهایی را تولید کرده و در اختیار شرکت‎های تولید کننده سیستم‎های کامپیوتری مانند، Apple، Lenovo، HP و Dell قرار می‎دهد. همچنین شرکت Intel، چیپ‌ ست‌های مادربورد، کنترلرهای رابط شبکه، مدارات مجتمع، حافظه‎های فلش، چیپ‌های گرافیکی، پروسسورها و سایر دستگاه‌هایی را که مرتبط با صنعت ارتباطات و محاسبات می‎باشند را تولید می‎نماید.

تولیدات Intel
تولیدات Intel

 

تاریخچه

شرکت Intel، در ۱۸ ژولای ۱۹۶۸ توسط همکاری روبرت نویس (Robert Noyce)، گوردن مور (Gordon Moore) و اندرو گرو (Andrew Grove) تأسیس گردید. نام این شرکت نیز از همفکری مؤسسان و از روی حروف اول عبارت (integrated and eletronics) به شکل امروزی خود یعنی intel در آمده است. این شرکت، از اولین تولید کننده‌های چیپ‌های SRAM و DRAM می‎باشد که تا سال ۱۹۸۱، بیش‌تر در این زمینه فعالیت داشته است.

باید خاطر نشان کرد که این شرکت در سال ۱۹۷۱، اولین چیپ میکروپروسسور تجاری دنیا را ساخته است. البته موفقیت این شرکت، در زمینه کامپیوترهای شخصی، بزرگ‎ترین دلیل پیشرفت و پیروزی Intel بوده است. در دهه ۱۹۹۰ نیز این شرکت، تمرکز قابل توجهی را در طراحی میکروپروسسورهای جدید قرار داد که باعث پیشرفت‌های قابل توجهی در صنعت کامپیوتر شده است. در این دوران، این شرکت به عنوان قدرت برتر بازار بوده و هیچ رقیبی حتی شرکت AMD (Advanced Micro Devices) نیز ، یارای رقابت با آن را نداشته است.

 

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *