نرم افزار بلندر

نرم افزار بلندر

نرم افزار بلندر یک مجموعه اپن سورس و رایگان در راستای تولید خروجی‎های گرافیکی سه بعدی می‎باشد. این نرم افزار در حال حاضر در بازار توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می‎گیرد. بلندر تماماً از فعالیت‎های گرافیکی‎ای مانند: مدلسازی سه بعدی، انیمیشن‎سازی، شبیه‌سازی، رندرکردن، ترکیب تصاویر، ردیابی حرکت و حتی ویرایش ویدئو و ساخت بازی‌های کامپیوتری، پشتیبانی می‎نماید.

کاربران پیشرفته و حرفه‎ای در زمینه استفاده از نرم افزار بلندر، از API اسکریپت نویسی پایتون این نرم افزار استفاده کرده و آن را شخصی‌سازی می‎کنند تا بتوانند ابزار مورد نیاز خود را فراهم آورند. البته برخی از این شخصی‎سازی‎ها، بعداً و در آپدیت‎های ارائه شده توسط خود نرم بلندر، به این نرم افزار اضافه می‎شوند تا این که کاربران معمولی نیز بتوانند از چنین امکاناتی بهره‎مند گردند.

بلندر بیش‎تر توسط سازمان‎ها و مؤسساتی که بودجه‎های محدودی داشته و در اندازه‎های کوچک در حال فعالیت هستند، مورد استفاده قرار می‎گیرد. همچنین باید گفت که عرصه‎ی بازی‎های کامپیوتری به عنوان پلتفرمی است که بیش‎ترین استفاده را از بلندر می‎برند. در حال حاضر بسیاری از کارکترهایی که در بازی‎های کامپیوتری ایفای نقش می‎کنند، توسط این نرم افزار طراحی و تولید شده‎اند.

 

نرم افزار بلندر
نرم افزار بلندر

نرم افزار بلندر در چه محیط‌هایی قابل استفاده است؟

این نرم افزار، به صورت cross platform بوده و از این رو، افراد قادر هستند که آن را بر روی ویندوز، لینوکس و مکینتاش نصب کرده و مورد استفاده قرار دهند. رابط کاربری نرم افزار بلندر بر مبنای OpenGL می‎باشد. بدین معنا که برای این که یک فرد بتواند از این نرم افزار در سیستم خود استفاده نماید، باید حتماً کتابخانه OpenGL بر روی سیستم آن فرد نصب شده باشد.

 

سایت رسمی

اگر قصد دارید تا نسبت به دریافت اطلاعات در مورد نرم افزار بلندر اقدام نمایید، توصیه می‎شود که به صورت مستقیم به سایت این نرم افزار، مراجعه نمایید.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *