پروتکل چیست؟

پروتکل چیست؟

در دنیای علم و تکنولوژی با مفاهیم و اصطلاحات بسیار زیاد و متنوعی رو به رو هستیم. مفهوم و عبارت پروتکل نیز یکی از این موارد می‏‌باشد. شاید در بسیاری از مسائل و مباحثی که تا به حال مطالعه کرده‎اید، با این مفهوم رو به رو شده‎اید. در این مقاله قصد داریم، شما را با مفهوم پروتکل آشنا نماییم.

تعریف پروتکل

یک پروتکل مجموعه‎ای از قوانین و راهنمایی‎هایی می‏‌باشد که برای ارتباطات داده‌‏ای در نظر گرفته شده‏‌اند. به طوری که این قوانین برای هر مرحله و پروسس بین دو یا تعداد بیش‏تری از کامپیوترها در حین ارتباطات تعریف شده‏‌اند. به عبارت دقیق‏تر، باید گفت که شبکه‏‌ها برای امکان تبادل موفقیت آمیز داده، مجاب به رعایت این دسته از قوانین می‎باشند.

پروتکل چیست؟
پروتکل چیست؟

به مشابه یک زبان‌ برنامه‎نویسی، پروتکل نیز مبتنی بر قوانین و مقررات مشخصی در راستای انجام محاسبات بوده و برای رسیدن به یک شرایط بهینگی، طراحی شده‎ است. هر قانون موجود، در یک روند و شکل مشخصی تعریف شده و نام یکتایی برای آن، در نظر گرفته شده است. به عبارتی دیگر، پروتکل‌ها استانداردهایی را برای ارتباطات مشخص نموده و جزئیاتی از اطلاعات را برای پروسس‎های موجود در انتقال اطلاعات در نظر می‎گیرد. از جمله‎ی این پروسس‎ها، می‏‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. نوع وظیفه
  2. ذات پروسس
  3. نرخ جریان داده
  4. نوع داده
  5. مدیریت دستگاه

باید در نظر داشت که یک پروسس تنها، ممکن است توسط یک پروتکل و یا تعداد بیش‏تری به صورت همزمان مدیریت شود. این ترکیبی از انواع پروتکل، یک خانواده‌ای از پروتکل‌ها را به وجود می‏‌آورد.

موارد استفاده

ممکن است بیش‎تر در زمینه‎های کامپیوتری و صنعتی با اصطلاح پروتکل رو به رو شوید. از طریق تعریف پروتکل‏‌های مشخص و زیاد، سعی بر این می‌‏شود تا بتوان ارتباطات موجود در یک ساختار، سازمان و بستر را به یک شکل بهینه‌‏ای تبدیل نمود. نمونه‌‏ی بارز این بهینگی‏‌ها مربوط به دنیای کامپیوتر می‌‏باشد که در حال حاضر از وجود تعداد بسیار زیاد و متنوعی از پروتکل‏‌ها بهره می‏‌برد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *