سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ یکی از زیباترین و جالب‌ توجه‌ترین سیاره‌های موجود در منظومه شمسی می‌باشد. سیاره مریخ به عنوان چهارمین سیاره در منظومه شمسی شناخته می‌شود. در عین حال این سیاره دومین سیاره کوچک در بین سایر سیاره‌های منظومه شمسی می‌باشد. تنها سیاره عطارد (mercury)، کوچک‌تر از مریخ می‌باشد.

 

برخی اطلاعات جانبی

نام سیاره مریخ در زبان انگلیسی، “mars” می‌باشد. این نام از اسم خدای جنگ در امپراطوری روم گرفته شده است. همچنین در برخی مواقع از مریخ به عنوان سیاره قرمز نیز یاد می‌شود. دلیل این که مریخ، به رنگ قرمز بوده و حتی از فواصل دور نیز به این رنگ دیده می‌شود، بالا بودن ماده اکسید آهن در مواد موجود سطح آن می‌باشد.

 

سیاره مریخ در زمره‌ی سیاره‌های زمینی می‌باشد. بدین صورت که این سیاره دارای اتمسفر می‌باشد. البته اتمسفر این سیاره بسیار ضعیف و به اصطلاح نازک می‌باشد. در عین حال باید گفت که پست و بلندی‌های موجود بر روی این سیاره، شباهت جالبی با تپه‌ها، کویرها و دره‌های موجود بر روی کره زمین و ماه دارند. نکته جالب این که مریخ، به مانند زمین دارای قطب‌های یخی می‌باشد.

 

مکانیزم و طریقه تغییرات در فصول مریخ، به دلیل پیروی از یک زاویه مشابه به هم، بی‌شباهت به تغییرات فصول کره‌ی زمین نمی‌باشد. همچنین باید گفت که این سیاره بیش‌تر به دلیل داشتن دره‌هایی عمیق و کوه‌هایی بلند در منظومه شمسی معروف شده است.

سیاره مریخ
سیاره مریخ

 

قمرهای مریخ

سیاره مریخ، دارای دو قمر می‌باشد. این قمرها “phobos” و “Deimos” نام دارند. هر دوی این قمرها، کوچک بوده و دارای شکل‌هایی نامرتب و نامتوازن می‌باشند.

 

تحقیقات صورت گرفته در سیاره

در حال حاضر از این سیاره به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای ادامه زندگی بشر و تبدیل آن به کره زمینی جدید، یاد می‌شود. از این رو تحقیقات و سفرهای علمی زیادی به این سیاره ترتیب داده شده و یا در آستانه‌ی شروع برای انجام می‌باشند. از جمله معروف‌ترین این سفرهای عملی و تحقیقاتی در مورد مریخ، “mars 2020” و “ExoMars” می‌باشند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *