CMS

cms (سیستم مدیریت محتوی) یک نرم افزار کاربردی یا مجموعه‌ای از برنامه‌های مرتبط است که در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند تا بتوانند محتوی دیجیتالی را تولید کرده و یا این که آن را مدیریت نمایند. به عبارتی دیگر، با استفاده از یک cms می‌توان نسبت به نوشتن و مدیریت محتوی موجود در یک سایت، اقدام نمود. از سیستم‌های مدیریت محتوی به عنوان عصای دست و کمک‌یار مدیران وب‌سایت‌ها، یاد می‌شود.

در نظر داشته باشید که در یک وب‌سایت، حداقل از html، css، جاوا اسکریپت و عکس‌ها در راستای تولید محتوی استفاده می‌شود. محتویی که با استفاده از این ابزار، قابل خواندن توسط بازدیدکنندگان سایت‌ها می‌باشد. این ابزار و حتی موارد بسیار بیش‌تری از آن‌ها، توسط یک cms در اختیار مدیران وب‌سایت‌ها قرار می‌گیرد.

از طرفی دیگر، توجه کنید که یک فرد با در اختیار داشتن یک سیستم cms دیگر نگران کدنویسی نبوده و تنها از طریق آشنایی با بخش‌های مختلف در سیستم مدیریت محتوی، می‌تواند از این سیستم استفاده کرده و سایت خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت نماید.

 

برخی از cmsهای معروف

در حال حاضر در سراسر وب، سیستم‌های مدیریت محتوی متنوع و بسیاری وجود دارد. برخی از این cmsها، به صورت اختصاصی نوشته‌ شده‌اند، برخی دیگر نیز به صورت عمومی و رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده‌اند. سیستم‌های مدیریت اختصاصی، معمولاً توسط شرکت‌ها و یا مؤسسات خصوصی به برنامه‌نویسان حرفه‌ای سفارش داده و نوشته می‌شوند.

انواع cms
انواع cms

 

از طرفی دیگر نیز انواع دیگر cms نیز هستند که رایگان بوده و تنها از طریق دانلود و نصب به راحتی قابل استفاده می‌باشند. از این جمله، می‌توان به سیستم‌های مدیریت محتوی wordpress، joomla، drupal و … اشاره نمود که هم‌ اکنون در سراسر دنیا، توسط افراد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید که طریقه استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوی، تقریباً مشابه هم بوده ولی برای این که بتوانید از امکانات کامل هر یک از cmsها بهره‌مند گردید، باید خود را با جزئیات کامل استفاده از آن‌ها آشنا نمایید.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *