موتور جست و جو

موتور جست و جو یک نوع نرم افزار است که معمولاً از طریق اینترنت قابل دسترسی می‌باشد. این نرم افزار، وظیفه جست و جو از بین پایگاه داده‌هایی از اطلاعات را بر عهده دارد. برای شکل‌گیری یک عمل جست و جو از طریق یک موتور جست و جو، نیاز است که کاربر یک دستور را که شامل برخی از کلمات کلیدی می‌باشد، در موتور جست و جو، وارد نماید.

در این راستا، پس از وارد کردن کلمه کلیدی در این نرم افزار، موتور جست و جو بهترین نتایجی که با کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربر، تطابق داشته باشند را برای کاربر نشان می‌دهد. در نظر داشته باشید که این نتایج نشان داده شده، بر اساس معیارهایی خاص به صورت لیست درآمده‌اند. به طوری که نتایج بهتر در ردیف‌ها و صفحات اول قابل مشاهده هستند.

موتور جست و جو
موتور جست و جو

تاریخچه موتورهای جست و جو

در حال حاضر در سطح اینترنت، تعداد بسیار زیاد و متنوعی از موتورهای جست و جو وجود دارند. هر یک از این موارد دارای ویژگی‌ها و امکانات مخصوص به خود می‌باشند. اولین موتور جست و جوی توسعه داده شده، به نام “Archie” می‌باشد که از آن برای جست و جو در بین فایل‌های FTP استفاده می‌شده است. در گذر زمان، موتورهای جست و جو پیشرفت‌ کردند و اولین موتور جست و جوی مبتنی بر متن به نام “veronica”، وارد بازار شد.

در حال حاضر موتورهای جست و جو، به نسبت زمان‌های گذشته بسیار پیشرفته‌تر شده‌اند و به طوری کلی، اصلاً قابل قیاس با زمان‌های اولیه خود نمی‌باشند. در این بین، گوگل به عنوان قدرتمندترین موتور جست و جو، در سراسر وب شناخته می‌شود که همه روزه افراد زیادی برای کسب اطلاعات و انجام امور خود از آن استفاده می‌نمایند. از جمله دیگر موتورهای جست و جوی محبوب در سطح وب هم می‌توان به “AOL”، “Ask.com”، “Bing” و یاهو اشاره نمود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *