فرانت اند به چه معناست؟

فرانت اند به چه معناست؟

اگر با وب و یا دنیای کامپیوتر سر و کار دارید، شاید بارها و بارها با عبارت فرانت اند رو به رو شده و یا آن را شنیده باشید. فرانت اند، یکی از اصول پایه توسعه وب و نرم افزارها بوده که کاربردها و بازار کار بسیار قابل توجهی را دارد.

 

تعریف فرانت اند

فرانت اند، یک واسط کاربری گرافیکی برای کامپیوتر است که کار با سیستم را برای کاربران بسیار راحت‌تر می‌نماید. در این راستا فرانت اند را می‌توان در سطح وب و نیز در نرم افزارهای کلاینتی نوشته شده مشاهده نمود.

 

مثالی از مفهوم فرانت اند

مفهوم فرانت اند را می‌توان با یک مثال بسیار ساده توضیح داد.

توجه داشته باشید که در زمان‌های اولیه پیدایش ویندوز، برای این که کاربری می‌توانست یک وظیفه و یا دستور خاصی را در محیط ویندوز به اجرا درمی‌آورد، مجبور بود که کدهای بسیاری را به صورت پشت سر هم و به درستی در ویندوز وارد می‌کرد.

در واقع این کار یک پروسه سختی بوده که نیاز به دقت و مهارت بالای کاربر داشت.

حال در ادامه، مفهوم فرانت اند، باعث شد تا کار با ویندوز به شکل امروزی و بسیار راحت باشد. در این متد، واسطه‌های کاربری به کمک کاربران آمده و بدین ترتیب، کاربران در حالت‌های گرافیکی و به راحتی قادر به ارتباط مستقیم با ویندوز و نیز انجام امور مدنظر خود می‌باشند.

نمود اینترنتی مفهوم فرانت اند نیز مربوط به وب سایت‌ها می‌باشد. در وب‌ سایت‌ها، کاربران فقط ظاهر سایت را مشاهده کرده و از عملکرد پشت سایت بی‌خبر هستند. از این رو مفهوم فرانت اند، باعث شده تا کاربران بدون درگیر شدن در جزئیات پیچیده عملکرد وب سایت، موفق به ارتباط با سایت و نیز انجام کارهای مدنظر خود شوند.

مفهوم فرانت اند، در این تصویر به وضوح قابل مشاهده است.
مفهوم فرانت اند، در این تصویر به وضوح قابل مشاهده است.

 

توسعه‌دهندگان فرانت اند

در عرصه برنامه‌نویسی و توسعه نرم افزارها، عبارت فرانت اند، بدین مفهوم است که فردی کار طراحی و توسعه ظاهر و یا به عبارتی UI سایت و یا نرم افزار را انجام می‌دهد.

همین سایت جهان محتوی را در نظر بگیرید، وقتی شما وارد سایت می‌شوید و مطالب و تبلیغات منتشر شده در آن را مشاهده می‌کنید؛ در اصل با فرانت اند سایت رو به رو شده‌اید. در واقع از این مفهوم و حوزه برای زیباتر کردن ظاهر و گرافیک وب‌ سایت‌ها و نیز ساده‌تر کردن عملکرد آن‌ها استفاده می‌شود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *