شهاب سنگ

شهاب سنگ

یکی از پدیده‌هایی که در فضا بیش‌تر از همه رصد شده است، شهاب سنگ می‌باشد. شهاب سنگ‌ها، در اصل اجزایی از باقی‌مانده‌های یک سیارک و یا یک ستاره دنباله‌دار هستند که در درون منظومه شمسی در حال چرخش می‌باشند.

 

شهاب سنگ از کجا می‌آید؟

بیش‌تر شهاب سنگ‌ها از جایی به نام کمربند سیارکی (asteroid belt) می‌آیند. این محل درست در ما بین سیاره‌های مریخ و مشتری قرار دارد که زادگاه اکثر شهاب سنگ‌ها می‌باشد.

اندازه هر شهاب سنگ ممکن است متفاوت باشد. در این راستا، ممکن اندازه برخی در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر بوده و اندازه برخی نیز در حد ذرات کوچکی باشد.

در کمربند سیارکی، برخوردهای به وجود آمده در شهاب سنگ‌ها، می‌تواند آن‌ها را به سمت کره زمین بفرستد. همچنین در نظر داشته باشید که تأثیر مستقیم حرارت خورشید بر یک طرف هر شهاب سنگ، منجر به تولید فشاری می‌شود که سرعت قابل توجهی را برای میلیون‌ها سال در راستای حرکت شهاب سنگ در اختیارش قرار می‌دهد. این نوع فشار با عنوان “تأثیر یارکوسکی” شناخته می‌شود.

در این بین توجه داشته باشید که در برخی موارد، شهاب سنگ‌های بزرگ با برخورد به کره ماه و مریخ نیز می‌توانند به سمت کره زمین هدایت گردند.

در کل مشاهده‌ای در مورد این که شهاب سنگی از طرف عطارد و یا زهره به سمت زمین حرکت داشته باشد، صورت نگرفته است. چرا که برای حرکت و نزدیک شدن این نوع شهاب سنگ‌ها به طرف زمین، اول آن‌ها باید بر نیروی جاذبه وارد شده از طرف خورشید غبله داشته باشند که این موضوع کار چندان ممکنی نمی‌باشد.

 

شهاب سنگ‌ها، معمولاً هر از چند گاهی به زمین برخورد می‌کنند؟

سنگ‌های کوچک، معمولاً هر روز وارد اتمسفر زمین شده و به سرعت سوخته و ناپدید می‌شوند.

در این بین کمتر با برخوردهایی از شهاب سنگ در حدود بزرگ‌تر مواجه شده‌ایم:

در این راستا، ناسا معتقد است که در طول یک سال شاید یکبار با برخورد شهاب سنگی در اندازه یک اتومیبل به کره زمین رو به رو شویم.

این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود هر ۲ هزار سال یکبار با یک برخورد شهاب سنگ بزرگ و یا سیارک به کره زمین رو به رو خواهیم بود.

بزرگ‌ترین برخورد اخیر مشاهده شده در این زمینه، مربوط به واقعه تونگوسکا بوده که در اثر برخورد شهاب سنگ، در سال ۱۹۰۸ یک جنگل در منطقه سیبری نابود شده است.

برخورد شهاب سنگ‌ها به زمین
برخورد شهاب سنگ‌ها به زمین

 

آیا کسی تا به حال از برخورد شهاب سنگ، جان باخته است؟

تا به حال هیچ نوع گزارشی در راستای جان باختن انسان‌ها در اثر برخورد سنگ‌های فضایی ارائه نشده است. هر چند در این باره در سال ۱۹۱۱ یک سگ در اثر برخورد یک تخت سنگ مریخی در مصر کشته شده است. همچنین یک پسر بچه نیز در سال ۱۹۹۲ در اثر برخورد با یک شهاب سنگ کوچک به شدت زخمی شده و در نهایت جان سالم به در برده است.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *