سیاره عطارد

سیاره عطارد

سیاره عطارد کوچک‌ترین سیاره در منظومه شمسی می‌باشد. این سیاره همچنین به عنوان نزدیک‌ترین سیاره به خورشید شناخته می‌شود. نکته جالب در مورد عطارد، این است که مدت زمان گردش این سیاره در اطراف خورشید ۸۷٫۹۷ روز می‌باشد. این بدین معناست که یک سال در عطارد، معادل تقریباً ۸۸ روز می‌باشد. در مقایسه با سایر سیاره‌های موجود در منظومه شمسی، این کوتاه‌ترین دوره از یک سال خورشیدی می‌باشد.

 

اطلاعاتی جالب در مورد عطارد

به مانند برخی دیگر از پدیده‌های موجود در فضا، نام عطارد (mercury) نیز از روی اسم خدایان روم باستان (الهه پیام‌آور) برگرفته شده است.

عطارد نیز به مانند زهره، در جهت حرکت عقربه‌های ساعت در اطراف خورشید در حال چرخش می‌باشد. بر اساس مشاهدات صورت گرفته، عطارد هیچ گونه قمری را در مدار خود ندارد.

 

جزئیاتی در مورد شرایط فیزیکی عطارد

سطح سیاره عطارد، به طور قابل ملاحظه‌ای شبیه به سطح کره ماه می‌باشد. بدین صورت که به مانند ماه بر روی عطارد نیز شاهد حضور دهانه‌های آتشفشان‌ هستیم. آتشفشان‌هایی که پیش‌بینی می‌شود برای میلیاردها سال است که به صورت غیر فعال می‌باشند.

آتشفشان‌های غیرفعال موجود بر روی سیاره
آتشفشان‌های غیرفعال موجود بر روی سیاره

 

در این سیاره، تقریباً با هیچ گونه اتمسفری رو به رو نیستیم. از این رو دمای آن در طول روز، بیش‌تر از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی، دستخوش تغییر می‌شود.

بدین صورت که در مدت یک روز، دمای سطح سیاره در شب به منفی ۱۷۳ درجه سانتی‌گراد رسیده و در طول روز نیز این دما به ۴۲۷ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. این تفاوت بسیار بزرگ و فاحش باعث شده است که احتمال حضور بر روی عطارد به یک حالت غیرممکنی تبدیل شود. در قطب‌های این سیاره نیز دما معمولاً زیر منفی ۹۳ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

 

مشاهده عطارد از روی کره زمین

در روی کره زمین، تنها در شرایطی می‌توان عطارد را در فضا مشاهده نمود که در افق غربی و در زمان بعد از غروب آفتاب باشیم و یا این که در افق شرقی و در زمان قبل از طلوع آفتاب و معمولاً در موقع صبح و گرگ و میش قرار داشته باشیم.

در صورت قرار گرفتن در این شرایط؛ عطارد، درست به صورت یک شیء نورانی ستاره‌مانندی دیده خواهد شد. توجه داشته باشید که در مقایسه با زهره، تشخیص این سیاره بسیار سخت‌تر خواهد بود. البته با تلسکوپ می‌توان به راحتی نمای این سیاره و انواع فازهای مختلف آن را مشاهده نمود.

 

سفینه‎هایی فرستاده شده

دو سفینه هستند که تا به حال عطارد را ملاقات نموده‌اند. اولی سفینه “mariner 10” است که در تاریخ‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ این سیاره را زیارت کرده است.

دومی نیز سفینه “messenger” می‌باشد که در سال ۲۰۰۴ به سمت این سیاره پرتاب شده است. سفینه “messenger” در مدت زمان چهار سال مأموریت خود، در حدود ۴ هزار بار در اطراف عطارد، چرخش داشته است که در نهایت بعد از اتمام سوختش در تاریخ ۳۰ آوریل سال ۲۰۱۵ به سطح این سیاره سقوط کرده است.

در ادامه نیز قرار است که سفینه “bepicolombo” در سال ۲۰۲۵ به عنوان سومین سفینه تحقیقاتی به عطارد فرستاده شود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *