سیاره زهره

سیاره زهره

سیاره زهره (venus) در منظومه شمسی، دومین سیاره نزدیک به خورشید است. اسم این سیاره از الهه زیبایی و عشق در روم باستان گرفته شده است. زهره، بعد از کره ماه، به عنوان دومین درخشنده‌ترین شی در آسمان زمین به شمار می‌رود.

 

تفاوت‌ها و شباهت‌های زهره با زمین

هر روز در زهره، در حدود ۲۴۳ روز زمینی طول می‌کشد. این سیاره در طبقه‌بندی سیاره‌های زمینی قرار داشته و به دلیل اندازه و ابعاد تقریباً نزدیک و مشابه با زمین، آن را به عنوان خواهر زمین نیز معرفی می‌کنند. زهره در میان سیاره‌های زمینی منظومه شمسی، متراکم‌ترین اتمسفر را دارد که بیش‌تر از ۹۶ درصد آن را کربن دی اکسید تشکیل می‌دهد.

فشار اتمسفر در سطح سیاره در حدود ۹۲ مرتبه بیش‌تر از کره زمین است. زهره، با بیش‌ترین اختلاف به عنوان گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی به شمار می‌رود. به طوری که دمای متوسط سطح آن به حدود ۴۶۲ درجه سانتی گراد می‌رسد. این دما از دمای عطارد که حتی نزدیک‌تر به خورشید هست هم بیش‌تر می‌باشد.

اکثر سیاره‌های منظومه شمسی در جهت برعکس عقربه‌های ساعت در محورهای خود در حال چرخش هستند. این در حالی است که زهره، برعکس این سیاره‌ها بوده و در جهت موافق حرکت عقربه‌های ساعت، در محورهای خود در حال چرخش می‌باشد.

 

اطلاعات تکمیلی در مورد زهره

زهره توسط لایه‌های ابری سولفوریک اسید بسیار مات و بازتاب‌دهنده پوشانده شده است؛ با این شرایط امکان دیدن سطح آن با نور مرئی غیر ممکن است. پیش‌بینی می‌شود که در زمان‌های قدیم، سطح سیاره با اقیانوس‌هایی پوشیده بوده که در گذر زمان به دلیل افزایش دما و در اثر پدیده “گلخانه‌ای” تماماً بخار شده‌اند. زهره هیچ نوع قمر و یا حلقه‌ای را در اطراف خود ندارد.

تا به این حال در حدود ۴۰ سفینه فضایی این سیاره را کاوش نموده‌اند. در این راستا در دهه ۹۰ میلادی مأموریت “magellan” از این سیاره دیدن کرده و از سطح زهره، نقشه‌برداری نموده است. در حال حاضر هم سفینه “akatsuki” در حال گردش در اطراف آن می‌باشد. دانشمندان و اخترشناسان همچنان در پی انجام تحقیقات بیش‌تری در مورد زهره هستند.

تصاویر گرفته شده از سطح زهره
تصاویر گرفته شده از سطح زهره
این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

1 نظر

  • علی ساجدی , نوامبر 14, 2019 @ 10:03 ق.ظ

    مطلب بسیار جالبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *