منظور از تحلیل تکنیکال چیست؟

در بازارهای بورس و خرید و فروش، اگر فردی قصد کسب موفقیت دارد، باید توانایی انجام تحلیل‌های حرفه‌ای را داشته باشد. یکی از انواع این دسته از تحلیل‌ها، تحلیل تکنیکال می‌باشد. در این تحلیل، فرد سرمایه‌گذار به صورت کاملاً فنی عمل کرده و تمرکز خود را بر روی بررسی الگوهای قیمتی پیشین سهام قرار می‌دهد.

بدین صورت که فرد با در نظر گرفتن نوسانات قیمتی قبلی سهام و با مقایسه انواع الگوهای تغییرات قیمتی مشاهده شده، نسبت به پیش‌بینی روند آتی قیمت سهم مدنظر خود اقدام می‌کند. در این خصوص، کارشناسان بازار عقیده دارند که نوسانات قیمتی قبلی مشاهده شده از سهام، به احتمال بالا در آینده نیز تکرار خواهند شد.

از این رو با انجام یک تحلیل تکنیکال بسیار کامل و جامع، فرد سرمایه‌گذار قادر خواهد بود تا تصمیم‌های خرید و یا فروش بسیار مناسب‌تر و بهینه‌تری را در بازار اتخاذ نماید.

 

تحلیل تکنیکال چگونه انجام می‌گیرد؟

اصول اولیه انجام یک تحلیل تکنیکال، بررسی نمودارهای قیمتی سهم مورد نظر می‌باشد. در این خصوص باید گفت که در بازار، انواع نمودارهای قیمتی برای بررسی نوسانات قیمتی سهام در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. از این رو با شناخت هر یک از این نمودارها و بررسی منطقی و فنی آن‌ها، فرد سرمایه‌گذار قادر خواهد بود تا نسبت به انجام تحلیل تکنیکال مؤثری اقدام نماید.

در این بررسی فنی، بخش‌های مهم نمودار مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

از جمله این بخش‌ها، می‌توان به سطوح مقاومت، سطوح حمایت، قیمت باز شدن سهم، قیمت بسته شدن سهم، بالاترین قیمت سهم در یک روز، پایین‌ترین قیمت سهم در یک روز و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

توجه داشته باشید که در نمودارهای قیمتی، فرد سرمایه‌گذار می‌تواند تغییرات قیمتی به وجود آمده برای سهام را در بازه‌های زمانی مختلف به صورت شخصی‌سازی درآورد. مثلاً شما در بررسی روند تغییرات قیمتی یک سهم، می‌توانید شکل نمودار خود را برای نمایش تغییرات قیمت در هر روز و یا هر ماه و یا هر ۶ ماه تغییر دهید.

انجام تحلیل تکنیکال از روی نوسانات قیمتی سهام
انجام تحلیل تکنیکال از روی نوسانات قیمتی سهام

 

از این رو یک تحلیل‌گر فنی و خوب، با بررسی روند تغییرات قبلی قیمت سهام و انجام یک تحلیل تکنیکال مناسب، قادر خواهد بود تا به برخی از الگوهای بدیهی موجود در نوسانات قیمتی یک سهم مشخص دست یابد.

مثلاً فرد می‌تواند به این نکته پی ببرد که قیمت سهم مشخصی، در سه ماهه اولیه از سال با افزایش قیمت رو به رو می‌شود؛ این در حالی است که قیمت همین سهم در سه ماهه آخر سال همواره با کاهش قیمت رو به رو شده است. از این رو فرد سرمایه‌گذار با داشتن این اطلاعات مهم، قادر خواهد بود تا خرید و فروش‌های مربوط به این سهم را مبتنی بر این الگو بدست آمده انجام دهد و در نهایت از یک استراتژی سرمایه‌گذاری بسیار مناسبی بهره‌مند شده باشد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *