نمودار قیمتی

نمودار قیمتی

چارت و یا نمودار قیمتی، جزئی جداناپذیر از بازارهای بورس و عرضه و تقاضا می‌باشند. سرمایه‎گذاران از این نمودارها برای مشاهده قیمت سهام و نیز تصمیم‌گیری در مورد خرید و یا فروش‌ آن‌ها استفاده می‌کنند. در حالت کلی انواع نمودار قیمتی وجود دارد که هر کدام بنابر ویژگی‌های ذاتی خود، اطلاعات متفاوتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند.

از یک نمودار قیمتی می‎توان به اطلاعات بسیار جالبی در مورد عملکرد یک سهم در بازار پی برد. از جمله مهم‌ترین اجزای یک نمودار قیمتی، زمان؛ قیمت سهم؛ سطح مقاومت و سطح حمایت می‌باشند. در واقع یک نفر با تحلیل این اطلاعات، قادر به انتخاب استراتژی‌های مناسب سرمایه‌گذاری خواهد بود.

نمونه‌ای از انواع نمودار قیمتی
نمونه‌ای از انواع نمودار قیمتی

چرا یک نمودار قیمتی برای سرمایه‌گذاری بسیار مهم می‌باشد؟

مشاهده قیمت فعلی سهام

با مشاهده مستقیم یک نمودار قیمتی، می‌‎توان به ارزش فعلی سهم مورد نظر در بازار پی برد. همچنین در این نمودارها می‌توان نوسانات قیمتی قبلی سهم مدنظر را نیز مشاهده کرد. در واقع در این نمودارها، به صورت لحظه‌ای مقدار ارزش هر سهم نشان داده می‎شود.

 

پیش‌بینی نوسانات بعدی سهم

بسیاری از کارشناسان حوزه بورس و بازارهای خرید و فروش، بر این عقیده هستند که از روی نوسانات قیمتی یک سهم در زمان‌های مختلف، می‌توان به حرکات و نوسانات قیمتی بعدی آن پی برد. این افراد بر این عقیده هستند که اگر سهمی چندین بار، در یک بازه‌ی زمانی مشخص از سال با افزایش قیمت رو به رو ‎شده است؛ به احتمال زیاد در دفعه بعدی که وارد این بازه زمانی می‌شویم، باز هم با نوسانات قیمتی مشابهی رو به رو خواهیم شد.

این مورد فقط یک تحلیل کوچکی از نمودار قیمت مربوط به یک سهم می‌باشد.

 

میزان عرضه و تقاضا

در درون نمودار قیمتی، با مشاهده نوسانات قیمتی صورت گرفته برای یک سهم؛ می‌توان به رابطه بین عرضه و تقاضا پی برد. بدین صورت که هر چقدر عرضه یک سهم در بازار بالا باشد، به همان نسبت خطوط قیمتی نشان داده شده برای سهم به سمت پایین حرکت خواهند کرد.

در شرایط برعکس نیز، هر چقدر که میزان تقاضا برای خرید یک سهم بیش‎تر شود، خطوط قیمتی نشان داده شده برای سهم به سمت بالا حرکت کرده و افزایش قیمت سهم مدنظر را نشان خواهند داد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *