عرضه و تقاضا در بورس

عرضه و تقاضا در بورس

در یک دهه گذشته، مفهوم بورس و خرید و فروش در آن در بین افراد به مبحث داغی تبدیل شده است. در حاضر بسیاری از افراد امرار معاش خود را با سرمایه‌گذاری و خرید و فروش در بازارهای بورس انجام می‌دهند. حال برای کسب موفقیت در بورس، در گام اول باید با برخی از اصطلاحات و پایه‌های این عرصه آشنا شد. در این پست قصد داریم به بررسی یکی از این مفاهیم اساسی به نام “عرضه و تقاضا” در بورس بپردازیم.

 

منظور از عرضه و تقاضا در بورس چیست؟

همه روزه افراد مختلفی وارد بورس و بازارهای معاملاتی می‌شوند. در این بین، برخی از این افراد در پی خرید سهام هستند و برخی دیگر نیز با نیت فروش سهام خود در بازار فعالیت می‌کنند.

در بازار بورس و معاملات صورت گرفته در آن، به درخواست‌های وارد شده برای فروش سهام، “عرضه” در بازار گفته می‌شود. همچنین در نقطه مقابل به درخواست‌های وارد شده برای خرید سهام هم، “تقاضا” در بازار گفته می‌شود.

در واقع در مفهوم عرضه و تقاضا در بازار، گروهی در بازار، سهام خود را برای فروش به سایرین عرضه می‌کنند و گروهی دیگر نیز با ارسال تقاضاهایی، آمادگی خود را برای خرید سهامی مشخص در بازار نشان می‌دهند.

 

ارتباط بین میزان عرضه و تقاضا در بازار با نوسانات قیمتی به وجود آمده

عرضه و تقاضا در بازار به عنوان یکی از عوامل اصلی و تعیین کننده در ثبات قیمت سهام به شمار می‌رود. به طوری که در یک بازار و یا بورسی مشخص، در صورت افزایش عرضه یک سهم در بازار، شاهد کاهش قیمت و ارزش مربوط به آن سهام خواهیم بود. چرا که حجم سهم که عرضه زیادی برای آن صورت گرفته، در بازار افزایش داشته و این موضوع باعث زیادی سهم مذکور و در نتیجه کاهش قیمت آن خواهد شد.

حال در صورتی که برای یک نوع سهم بخصوصی در بازار تقاضای زیادی برای خرید آن داشته باشیم، به دلیل خرید بالای آن سهم و در نتیجه کم شدن حجم آن نوع از سهم در بازار، شاهد افزایش قیمتش خواهیم بود. بنابراین افزایش درخواست برای خرید سهمی مشخص، بی‌تردید باعث افزایش قیمت آن نیز خواهد شد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *