گرافیک برداری

گرافیک برداری

گرافیک برداری برای تولید عکس‌های دو بعدی مبتنی بر معادلات ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عکس‌ها به صورت شکل‌هایی ساده و یا پیچیده‌تر وجود دارند. در این نوع از گرافیک، معادلات ریاضی مواردی مانند: چگونگی رسم خطوط، منحنی‌ها و نیز چگونگی انتخاب نوع رنگ‌های مورد استفاده را مشخص می‌کنند.

عکس‌های به وجود آمده با گرافیک برداری، دارای مزایای بیش‌تری نسبت به انواع پیکسلی می‌باشند. مقیاس‌پذیری و انعطاف بالای این دسته از عکس‌ها، باعث افزایش محبوبیتشان در دنیای گرافیک دیجیتالی شده است. در زیر به بررسی جزئی‌تر این موضوع، خواهیم پرداخت.

 

درباره گرافیک برداری

در این بخش، به بررسی برخی از ویژگی‌های بارز تصاویر به وجود آمده با گرافیک برداری می‌پردازیم.

به آسانی می‌توان اندازه آن‌ها را تغییر داد

در گرافیک برداری، با تغییر اندازه تصاویر، به هیچ وجه کیفیت تصویر از بین نخواهد رفت. به طوری که جزئیات موجود در تصویر، حتی در صورتی که آن‌ها را بسیار کوچک و یا بزرگ کنیم به صورت قابل توجهی سالم و ثابت باقی می‌ماند. افرادی که در زمینه ایلاستریشن یا گرافیک وب کار می‌کنند، بر موضوع ارزش و اهمیت حفظ کیفیت تصاویر در صورت تغییر اندازه، به خوبی واقف هستند.

 

اندازه فایل مربوط به تصاویر گرافیک برداری، پایین‌تر می‌باشد

تصاویر مربوط به گرافیک برداری، دارای حجم پایینی هستند. چرا که ذات این تصاویر مبتنی بر معادلات ریاضی بوده و نگهداری معادلات ریاضی هم نیازمند فضای چندان زیادی نمی‌باشد. در نقطه مقابل تصاویر پیکسلی به دلیل دارا بودن هزاران پیکسل در درون خود، نیازمند فضای ذخیره‌سازی بیش‌تری هستند.

 

گرافیک برداری از تعداد زیادی فرمت‌های خروجی فایل پشتیبانی می‌نماید

در طراحی وب، فرمت استاندارد مورد استفاده برای گرافیک برداری، “SVG” می‌باشد. این فرمت به عنوان فرمت استاندارد خروجی تصاویر ساخته شده از تکنولوژی گرافیک برداری شناخته شده است. البته این گرافیک از فرمت‌های دیگری نظیر “cgm”، “odg”، “eps” و “xml” پشتیبانی می‌کند. در فایل‌های “pdf” هم ممکن است با عکس‌های برداری برخورد داشته باشید. همچنین گفتنی است که نرم افزار ایلاستریتور نیز از فرمت خروجی برداری مخصوص به خود استفاده می‌نماید.

نمونه‌ای از گرافیک برداری
نمونه‌ای از گرافیک برداری

 

تفاوت‌های تصاویر برداری و پیکسلی

  • تصاویر برداری از خطوط و شکل‌های بدست آمده از معادلات ریاضی رسم می‌شوند. این در حالی است که تصاویر پیکسلی از کنار هم قرار گرفتن هزاران پیکسل به وجود آمده‌اند.
  • تصاویر برداری در صورت تغییر اندازه کیفیت خود را حفظ می‌کنند. ولی تصاویر پیکسلی با کاهش کیفیت رو به رو می‌شوند.
  • تصاویر با گرافیک برداری را به راحتی می‌توان به تصاویر با گرافیک پیکسلی تغییر داد. ولی بر عکس این موضوع به سختی انجام شده و در برخی موارد حتی ناممکن می‌باشد.
  • طیف رنگ‌های مربوط به گرافیک پیکسلی، بسیار بیش‌تر از برداری می‌باشد.

 

کاربردهای مختلف گرافیک برداری

تصاویر بدست آمده از گرافیک برداری را در طراحی لوگو استفاده می‌کنند. چرا که از لوگو در سایزهای مختلفی استفاده می‌شود؛ لذا از این رو در صورت تغییر اندازه باید کیفیت تصویر کاهشی نداشته باشد. در این راستا، در طراحی آیکون و فونت‌های کامپیوتری نیز از گرافیک برداری، استفاده می‌شود.

کاربردهای دیگر این گرافیک مربوط به پرینت تصاویر بر روی لباس‌ها، انیمیشن‌های آنلاین ساخته شده با html5 یا ادوبی فلش می‌باشد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *