ارز دیجیتال زدکش

ارز دیجیتال زدکش

ارز دیجیتال زدکش (ZCash) برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط “زووکو ویلکوکس” توسعه داده شده است. در زمان‌های اولیه از ظهور این ارز دیجیتال، آن را “zerocoin” می‌نامیدند که در نهایت اسم آن به زدکش تغییر یافت.

زووکو ویلکوکس بسیار علاقه‌مند به ساختار بیت‌کوین و عملکردش بود ولی در عین حال از قابل روئیت بودن تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه بیت‌کوین، چندان راضی نبود. در واقع وی این نظر را داشت که ارسال و دریافت دارائی‌های دیجیتال، در درون بلاک‌چین باید به صورت کاملاً ناشناسی صورت گیرند. از این رو، وی سعی کرد تا این قابلیت ناشناس بودن را در ارز دیجیتال زدکش به وجود آورد.

در این راستا، برای رسیدن به این رویا، وی از طریق اعمال تغییراتی اساسی در کدهای ساختار بیت‌کوین، باعث ایجاد فورک بر روی این ارز دیجیتال شد. در این فورک صورت گرفته، وی در نظر داشت که در کنار خصوصی‌تر کردن تراکنش‌های صورت گرفته، سرعت انجام تراکنش‌ها را نیز بسیار بیش‌تر از بیت‌کوین نماید.

 

اطلاعاتی تکمیلی در مورد زدکش

تعداد زدکش قابل تولید

بلاک‌چین زدکش، دارای ارز دیجیتال مخصوص به خود می‌باشد. این ارز دیجیتال به صورت “ZCash” و یا “ZEC” نشان داده می‌شود. از طرفی دیگر باید گفت که در مجموع، فقط ۲۱ میلیون زدکش قابل تولید می‌باشند که این تعداد دقیقاً برابر با محدودیت تعداد قابل تولید بیت‌کوین می‌باشند.

در این راستا، پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۲ این مقدار از زدکش به تولید برسد.

 

مقیاس‌پذیری

در مقایسه بین بیت‌کوین و زدکش، تراکنش‌های صورت گرفته در زدکش، بسیار سریع‌تر از بیت‌کوین بوده و این ارز دیجیتال در کل، بسیار مقیاس‌پذیرتر از بیت‌کوین می‌باشد.

مقیاس‌پذیری بیش‌تر زدکش نسبت به بیت‌کوین، از این نظر اهمیت دارد که با در نظر گرفتن این ویژگی؛ زدکش، قادر است در هر ثانیه تعداد بسیار بیش‌تری از تراکنش‌ها را پردازش نماید.

 

ناشناس بودن تراکنش‌های صورت گرفته

اصلی‌ترین ویژگی زدکش، توانایی بالای آن در پنهان نمودن هویت هر دوی فرستنده و گیرنده در یک تراکنش می‌باشد. در واقع تراکنش‌های صورت گرفته در زدکش، بقدری خصوصی و ناشناس هستند که فقط اطلاعات کلی از تراکنش و زمان انجام آن، قابل مشاهده می‌باشد.

ناشناس بودن تراکنش‌های زدکش
ناشناس بودن تراکنش‌های زدکش

 

غیرمتمرکز بودن

این ارز به مانند بیت‌کوین توسط هیچ قدرت مرکزی کنترل نشده و تماماً غیر متمرکز می‌باشد. البته بلاک‌چین این ارز دیجیتال، توسط ماینرها نگهداری می‌شود که در قبال عملیات ماینینگ و مصرف انرژی و توان الکتریکی خود، پاداش‌هایی را به صورت ارز دیجیتال ZCash، دریافت می‌نمایند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *