منظور از پدیده فورک چیست؟

منظور از پدیده فورک چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، هر ارزی با یک هدف و انگیزه خاصی به وجود آمده است. در این راستا، برخی از ارزها با دنبال نمودن اهداف تجاری به وجود آمده‌اند، برخی دیگر نیز برای اعمال پیشرفت در ارزهای دیجیتال قبلی و شبکه آن‌ها (به دلیل فورک) و یا به عنوان راه حلی برای برطرف نمودن مشکلاتی خاص به وجود آمده‌اند.

از این رو با گذر زمان، همواره شاهد ظهور و پیدایش ارزهای دیجیتال جدید با ویژگی‌های متفاوتی هستیم. حال در این بین، باید گفت که یکی از علل اصلی پیدایش ارزهای جدید، اختلافات و مشکلات اساسی به وجود آمده در شبکه مربوط به ارزهای قبلی می‌باشد. در دنیای ارزهای دیجیتال به شیوه به وجود آمدن ارزهای جدید حاصل از چنین اختلافاتی، فورک گفته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم فورک پرداخته و علل به وجود آمدن آن را تجزیه و تحلیل نماییم. لطفاً با ما همراه باشید.

پدیده فورک
پدیده فورک

 

چرا پدیده فورک رخ می‌دهد؟

پدیده فورک، به دلیل نیاز به برخی بروزرسانی‌ها در شبکه بلاک‌چین یک ارز دیجیتال رخ می‌دهد. نمونه بارز پدیده فورک، مربوط به ظهور بیت‌کوین کش می‌باشد. بیت‌کوین کش در پی یک فورک صورت گرفته از روی بیت‌کوین، وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد.

در حالت معمول بیت‌کوین به دلیل داشتن سایز بلاک‌هایی کوچک، در هر ثانیه تنها قادر به پروسس تعداد کمی از تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه بود، از این رو نیاز به یک تغییر اساسی در سایز بلاک‌های مربوط به بیت‌کوین بود تا بدین وسیله این ارز بتواند در هر ثانیه، تعداد بیش‌تری از تراکنش‌ها را تأیید نماید.

از این رو در جامعه بیت‌کوین، برخی پیشنهاد کردند که سایز بلاک‌های بیت‌کوین را افزایش دهند. به طوری که قرار شد سایز بلاک‌های بیت‌کوین به ۸ مگابایت برسد. ولی در برابر این درخواست، برخی مخالفت نمودند. در نتیجه جامعه بیت‌کوین به دو بخش مخالف تقسیم شد.

در نهایت هم به دلیل حل نشدن اختلاف به وجود آمده، به ناچار یک فورک، در شبکه بیت‌کوین صورت گرفته و ارز دیجیتال بیت‌کوین کش به وجود آمد. در نظر داشته باشید که نمونه‌های زیادی از این فورک‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارند که با گذشت زمان بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

 

انواع فورک در دنیای ارزهای دیجیتال

با توجه به چگونگی رخداد یک پدیده فورک، در دنیای ارزهای دیجیتال دو شکل کلی برای آن درنظر گرفته شده است.

  • سافت فورک
  • هارد فورک

بر اساس موقعیت‌های مختلف و با توجه به سطح بروزرسانی‌های مورد نیاز و نوع مشکلات به وجود آمده در جامعه یک ارز دیجیتال، ممکن است شاهد رخداد یکی از این موارد باشیم.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *