ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال

زندگی بشر در سال‌های اخیر تحت تأثیر تکنولوژی‌های جدید بسیاری قرار گرفته است. یکی از این تکنولوژی‌های تأثیرگذار، اینترنت بود که شیوه ارتباط بین افراد و تبادل اطلاعات آن‌ها را به طور کلی عوض کرد. حال در کنار اینترنت و به واسطه قدرت آن، بتدریج تکنولوژی‌های موفق دیگری نیز ظهور پیدا کردند. از این جمله می‌توان به ظهور و پیدایش ارزهای دیجیتال اشاره نمود.

ارزهای دیجیتال نیز به مانند اینترنت تأثیرات مثبت بزرگی را در سراسر جهان اعمال نمودند. به طوری که با ورود ارزهای دیجیتال، شیوه تبادلات مالی و انتقال پول بین افراد دستخوش تغییرات بسیار بزرگی شد. این تغییر تا حدی بوده است که روز به روز افراد بیش‎تری برای استفاده از ارزهای دیجیتال جذب می‌شوند.

در این مقاله به بررسی ارزهای دیجیتال و جنبه‌های مختلف کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

 

ارزهای دیجیتال در برابر نظام‌های مالی قدیمی

در دهه گذشته، مردم به طور کامل وابسته به نظام‌های مالی از جمله بانک‌ها، مؤسسات مالی بودند ولی با پیدایش ارزهای دیجیتال گویا دوران فعالیت و حکمرانی این دسته از نظام‌های مالی به کم رنگ‌تر شده است. در نظر داشته باشید که در بانک‌ها و مؤسساتی مالی، یک قدرت مرکزی ناظر بر چگونگی نقل و انتقالات مالی صورت گرفته می‌باشد.

به طوری که هم می‌تواند بر این امور نظارت داشته باشد و هم این که در هر زمان که لازم باشد، قادر است که اعمال نفوذهای لازم را وارد کند. این شرایط باعث جمع شدن یک قدرت نظارتی در دست بانک‌ها، دولت‌های قدرتمند و مؤسسات مالی شده است.

حال آن که ارزهای دیجیتال به شیوه کاملاً متفاوتی مدیریت می‌شوند. به طوری که در ارزهای دیجیتال، به دلیل استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، قدرت به صورت توزیع شده‌ای قرار دارد. بدین معنا که در یک نقل و انتقال مالی صورت گرفته، هیچ کس نظارتی بر چگونگی انجام آن ندارد. بدین صورت که در این تبادل مالی، فقط طرفین معامله درگیر هستند و به عبارتی ارتباط بین طرفین به صورت نقطه به نقطه می‌باشد.

دنیای ارزهای دیجیتال
دنیای ارزهای دیجیتال

 

کاربردهای ارزهای دیجیتال

در سال‌های اولیه از پیدایش ارزهای دیجیتال، این ارزها تنها برای نقل و انتقالات مالی ساده بین افراد به کار گرفته می‌شدند. ولی بتدریج و با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا، کاربرد این ارزها نیز رونق گرفته است.

در حال حاضر از ارزهای دیجیتال، در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود. در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌شود.

  • خرید بلیط (هواپیما، کنسرت و …)
  • رزرو هتل
  • خرید از سایت‌ها
  • سرمایه‌گذاری در بازار و …

 

آینده ارزهای دیجیتال

با توجه به کاربردهای زیاد ارز دیجیتال و طبیعت غیر متمرکز این ارزها، هر روز رغبت برای استفاده از آن‌ها بیش‌تر از قبل می‌شود. به طوری که در حال حاضر در سراسر دنیا افراد زیادی با این ارزها آشنا بوده و حتی برخی از کارهای روزانه خود را نیز به واسطه آن‌ها انجام می‎دهند.

از طرفی دیگر نیز باید گفت که با توجه به پیشرفت دنیا، بشریت نیازمند تغییراتی در سیستم‌های مالی خود است و به نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی، ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان گزینه‌ای مناسب برای شیوه جدید انجام تبادلات مالی در سراسر دنیا مطرح شده و مورد استفاده قرار گیرند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *