اصطلاح pps در بورس

اصطلاح pps در بورس

در دنیای بورس و معاملات صورت گرفته در آن، مفاهیم و اصطلاحات متنوع و متعددی وجود دارد. یکی از این موارد، اصطلاح pps (price per share) می‌باشد. این مفهوم مربوط به قیمت سهام به اشتراک‌گذاری شده یک شرکت در بورس می‌باشد. بدین صورت که یک شرکت سهام خود را در یک بورس مشخصی برای خرید و فروش افراد به اشتراک گذاشته است که در این وضعیت، قیمت هر یک از این سهام به اشتراک گذاشته شده با اصطلاح pps مشخص می‌گردد.

در ادامه به بررسی دقیق‌تر این اصطلاح خواهیم پرداخت.

 

اصطلاح pps

همانطور که در دنیای واقعی، هر خانه یا ماشین و یا اشیا دارای قیمت مشخصی هستند، در دنیای بورس نیز هر سهم به اشتراک‌گذاری شده هم یک قیمت دارد که این مقدار از قیمت را با عبارت pps نشان می‌دهند. pps، یکی از بهترین روش‌ها برای بدست آوردن شناختی کلی در مورد سهام به اشتراک‌گذاری شده در بازار است. در واقع فرد سرمایه‌گذار با مشاهده مقدار pps تعیین شده برای یک سهم، نسبت به خرید و یا فروش (عرضه و تقاضا) آن در بازار اقدام می‌نماید.

در نظر داشته باشید که قیمت تعیین شده برای هر سهم به صورت موقتی می‌باشد. یعنی این قیمت که در قالب pps نشان داده می‌شود، ممکن است در گذر زمان با نوساناتی رو به رو شود.

مثلاً فرض کنید که در بازار و در ابتدای هفته، قیمت یک سهم به اشتراک‌گذاری شده توسط شرکتی برابر با ۲۰ دلار باشد. حال ممکن است در طول هفته این قیمت مشخص شده با نوساناتی رو به رو شده و به دلیل عملکرد بد شرکت، با کاهش شدیدی رو به رو گردد و مقدار pps مربوط به آن به ۱۵ دلار کاهش داشته باشد.

ارزش هر سهم در بازار
ارزش هر سهم در بازار

 

دلایل تغییر قیمت تعیین شده برای هر سهم

دلایل متفاوتی برای تغییر قیمت هر سهم به اشتراک گذاری شده در بازار وجود دارد. یکی از مهم‌ترین این دلایل، مربوط به عملکرد آن شرکت می‌باشد. بدین صورت که اگر شرکت بتواند در طول مدت مشخصی، یک عملکرد قابل توجهی را در بازار داشته باشد، قیمت سهام مربوط به آن شرکت با افزایش رو به رو خواهد شد. مثلاً فعالیت‌هایی مانند تولید محصولی جدید، افزایش کیفیت، اخبار مثبت منتشر شده و … می‌توانند نمایانگر عملکرد مثبت یک شرکت باشند.

از طرفی دیگر هم، در صورتی که شرکت یک عملکرد منفی از خود بر جای بگذارد، سهام آن شرکت نیز در بازار تحت تأثیر این عملکرد قرار گرفته و با کاهش قیمت رو به رو می‌شوند. مثلاً عملکردهایی مانند کاهش فروش، اخبار منفی منتشر شده، تحریم و … می‌توانند نمایانگر عملکرد منفی یک شرکت بوده و در نتیجه باعث کاهش شاخص pps آن شرکت در بازار شوند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *