استراتژی آربیتراژ در بازار

استراتژی آربیتراژ در بازار

برای موفقیت در بازار باید با استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، از تمامی فرصت‌های به وجود آمده استفاده نمود. در این راستا، استراتژی آربیتراژ توانایی سرمایه‌گذار را برای استفاده از فرصت‌های بدست آمده، به بالاترین سطح خود می‌رساند. اگر شما خرید و فروش یک سهم و یا ارزی بخصوص را در ذهن دارید و این سهم نیز در چندین بازار و یا صرافی به فروش می‌رسد، این بدان معناست که فرصت بسیار مناسبی برای استفاده از استراتژی آربیتراژ فراهم شده است.

در ادامه به توضیح بیش‌تر و دقیق‌تر این استراتژی می‌پردازیم.

 

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ یک نوع استراتژی در بازار است که فرد در این روش از تفاوت‌های قیمتی که برای یک سهم و دارائی مشخص که در چندین بازار به وجود آمده، بهره می‌برد. برای شکل‌گیری این استراتژی، باید یک سهم و یا دارائی مشخص، حداقل در دو بازار مجزا، دارای قیمت متفاوتی باشد. یعنی در این شرایط ما یک سهم مشابهی را در دو بازار داریم که قیمت این سهم برای دو بازار با هم متفاوت می‌باشد.

در این شرایط است که فرد سرمایه‌گذار از استراتژی آربیتراژ استفاده کرده و آن سهم را در بازاری که قیمت کم‌تری دارد، می‌خرد. وی سپس بلافاصله این سهم خریداری شده را در بازار دیگری که قیمت آن سهم در آن بیش‎تر است، بفروش می‌رساند. یعنی فرد یک سهم را با قیمت کم‌تری خریداری کرده و آن را با قیمت بیش‌تر بفروش می‌رساند.

در این وضعیت، فرد سرمایه‌گذار به واسطه نوسانات قیمتی موجود، موفق به کسب سود قابل توجهی خواهد شد. از جمله بازارهای مستعد برای وقوع این حالت، می‌توان به بازار ارزهای دیجیتال و انواع صرافی‌های موجود در آن اشاره کرد.

 

دلایل شکل‌گیری شرایط استراتژی آربیتراژ

یکی از دلایل اصلی وجود تفاوت‌های قیمتی برای یک سهم مشابه، به دیر آپدیت شدن قیمت سهام (price per share) در یک بازار برمی‌گردد. بدین صورت که قیمت سهم مدنظر ما در بازار یا صرافی اول بروزرسانی می‌شود. ولی قیمت این سهم، در بازار و یا صرافی دیگر هنوز بروزرسانی نشده و مقدارش کم‌تر از قیمت جدید بروزرسانی شده می‌باشد.

در این بین فرد سرمایه‌گذار از این تفاوت قیمتی به وجود آمده، نهایت بهره را برده و با یک خرید و فروشی ساده در بازار، موفق به کسب درآمد می‌شود.

 

نکاتی کلیدی در استفاده از استراتژی آربیتراژ

اهمیت حیاتی زمان در استراتژی آربیتراژ
اهمیت حیاتی زمان در استراتژی آربیتراژ

با وجود جذاب بودن استراتژی آربیتراژ، برای کسب موفقیت در این روش، فرد باید عکس‌العمل‌های بسیار سریعی را از خود نشان دهد. منظور از عکس‌العمل‌های سریع، یعنی خریدهای در مدت زمان چند ثانیه و یا خیلی کوتاه‌تر می‎باشد.

حال با در نظر گرفتن این موضوع، انجام این حرکت سریع برای فرد سرمایه‌گذار بسیار دشوار بوده و وی برای این که در این استراتژی موفق شود، باید از ربات‌های نرم افزاری مخصوص معامله در بورس، استفاده نماید. این ربات‌ها، عکس‌العمل‌های بسیار سریعی را داشته و در کسری از ثانیه کار خرید و فروش را انجام می‌دهند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *