هارد فورک چیست؟

هارد فورک چیست؟

هارد فورک، نوعی از پدیده فورک است که در دنیای ارزهای دیجیتال روی می‌دهد. تعریف‌های زیادی را برای پدیده هارد فورک می‌توان در نظر گرفت. یکی از این تعریف‌ها بدین صورت است که منظور از هارد فورک، یک تغییر دائمی در قوانین مربوط به یک بلاک‌چین ارز دیجیتالی مشخص می‌باشد. به عبارتی، وقتی یک هارد فورک روی می‌دهد، بلاک‌چین جدید دیگر از قوانین ورژن قدیمی پیروی نخواهد کرد. مثلاً هر بلاکی که به واسطه قوانین قدیمی تولید شده است، بعد از تغییرات اعمال شده، از طرف بلاک‌چین جدید مورد قبول قرار نخواهد گرفت.

ممکن است دلایل زیادی مانند پیاده‌سازی بروزرسانی‌های فنی، در شکل‌گیری یک هارد فورک سهیم باشند. البته در این راستا شایان ذکر است که برای ایجاد یک هارد فورک، باید قسمت اکثریت از دستگاه‌های ماینینگ ارز دیجیتال آن شبکه، موافق این تغییر باشند. البته در صورتی که تمام شبکه موافق هارد فورک باشد، در این شرایط شبکه مربوط به ارز دیجیتال، به صورت اختصاصی و با یک بلاک‌چین به حیات خود ادامه خواهد داد و ورژن قبلی بلا استفاده باقی می‌ماند.

 

تقسیم شبکه در اثر هارد فورک

وقتی یک هارد فورکی به وقوع می‌پیوندد؛ این پدیده، خروجی‌های زیادی خواهد داشت. بدین صورت که ممکن است در صورت حمایت کاربران از هر دو ورژن، شبکه به دو قسمت شامل ورژن قدیم و ورژن جدید تقسیم گردد.

در حالت کلی در صورت وقوع یک هارد فورک، ممکن است با پدیده‌های زیر رو به رو شویم.

  • کاربران ارز دیجیتال دچار هارد فورک، از هر دو بلاک‌چین حمایت می‌کنند. بنابراین هر دوی بلاک‌چین‌ها با داشتن پشتوانه‌هایی محکم به حیات خود ادامه می‌دهند.
  • کاربران موجود در درون شبکه، به صورت جدا از هر دو شبکه حمایت کنند. در این صورت یک ورژن از حمایت بیش‌تری برخوردار بوده و به عنوان بلاک‌چین غالب به شمار خواهد رفت. هر چند که بلاک‌چین با اقلیت اعضا همچنان کار تولید بلاک را ادامه خواهد داد.
  • یکی از ورژن‌ها از حمایت قابل توجهی برخوردار بوده و دیگری دارای حمایت بسیار کمی می‌باشد.
تقسیم شبکه در اثر هارد فورک
تقسیم شبکه در اثر هارد فورک

 

نمونه‌هایی از هارد فورک در دنیای ارزهای دیجیتال

تا به حال در دنیای ارزهای دیجیتال نمونه‌های زیادی از هارد فورک به وقوع پیوسته است. برخی از این موارد منجر به تقسیم بلاک‌چین به دو قسمت شده‌اند و در برخی دیگر نیز هیچ گونه تقسیمی صورت نگرفته است.

یکی از نمونه‌های مشهور هارد فورک، مربوط به تولید بیت‌کوین کش می‌باشد. این ارز دیجیتال در آگوست سال ۲۰۱۷ در اثر هارد فورکی بر روی بیت‌کوین به وجود آمد. دلیل شکل‌گیری بیت‌کوین کش، تلاش توسعه‎دهندگان برای اعمال تغییراتی در پروتکل بیت‌کوین بود. در این تغییر، قرار بود که سایز بلاک‌های شبکه بیت‌کوین از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش یابد تا بدین ترتیب در هر ثانیه شبکه قادر به پروسس تعداد بیش‌تری از تراکنش باشد.

مورد دیگری از نمونه‌های هارد فورک، مربوط به تولید لایت‌کوین کش می‌باشد. این ارز دیجیتال در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ از هارد فورک صورت گرفته در بلاک‌چین لایت‌کوین به وجود آمده است. این هارد فورک با اعمال تغییراتی در الگوریتم هشینگ مربوط به لایت‌کوین به وجود آمده است. بدین صورت که با استفاده از این تغییر، دستگاه‌های سخت افزاری ماینینگ قبلی که از رده خارج شده ‌‎بودند، دوباره قابل استفاده خواهند شد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *