لایه‌ها در فتوشاپ

لایه‌ها در فتوشاپ

لایه‌ها در فتوشاپ یکی از قدرت‌مندترین ویژگی‌ها در این نرم افزار هستند. به طوری که با استفاده از لایه‌ها در فتوشاپ می‌توان عکس‌ها را با هم ترکیب کرده و یا ویرایش‌های مختلفی را بر روی آن‌ها اعمال نمود.

در این مقاله به چگونگی عملکرد لایه‌ها در فتوشاپ و بررسی ارزش و اهمیت بالای آن‌ها خواهیم پرداخت. لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

کاربرد لایه‌ها در فتوشاپ

در نرم افزار فتوشاپ ابزار کاربردی بسیاری وجود دارند. به طوری که با استفاده از هر یک از آن‌ها می‌توان نسبت به اعمال ویرایش‌های مدنظر بر روی عکس‌ها اقدام نمود. در این بین لایه‌ها در فتوشاپ از ارزش و کاربرد بالایی برخوردار هستند. به طوری که انجام هیچ پروژه فتوشاپی را نمی‌توان بدون وجود و بدون استفاده از لایه‌ها تصور کرد.

با استفاده از لایه‌ها می‌توان نسبت به انجام کارهای زیر اقدام نمود.

 • رسم
 • ویرایش
 • تغییر مکان المان‌های روی تصویر
 • تغییر رنگ
 • تغییر روشنایی و …

نکته مهم این است که شما این کارها را بدون ایجاد مزاحمت و یا تغییر در بخش‌های دیگر انجام می‌دهید. به عبارتی دیگر، لایه‌ها در فتوشاپ یک محیط ایزوله شده و اختصاصی را برای شما فراهم می‌کنند تا بدین وسیله قادر به فعالیت و انجام ویرایش‌های خود، تنها بر روی بخش مشخصی باشید.

 

ارزش و اهمیت لایه‌ها

لایه‌ها در فتوشاپ نظم بسیار بالایی را در کارهای گرافیکی وارد کرده‌اند. به طوری که هر فرد در فتوشاپ می‌تواند ویرایش‌های مختلفی را بدون ایجاد تغییر و یا وارد شدن در قسمت‌های دیگر بر روی بخش‌های خاصی از تصویر خود اعمال نماید.

این ویژگی بسیار با ارزش، باعث شده است تا بتوان با اعمال تمرکز کافی، جزئیات مختلفی را در قسمت‌های مختلف کار وارد نمود. از طرف دیگر گزینه‌هایی کاربردی بسیاری در کار با لایه‌ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها فرد قارد است هر آن چه در نظر دارد را بر روی تصویر مدنظر خود اعمال نماید.

بدون وجود لایه‌ها، کار کردن در فتوشاپ غیر ممکن خواهد بود.

کاربرد لایه‌ها در فتوشاپ
کاربرد لایه‌ها در فتوشاپ

 

نکاتی جالب در مورد لایه‌ها

به طور کلی هر کس بتواند مفهوم لایه‌ها در فتوشاپ را به خوبی بیاموزد، قادر خواهد بود تا خروجی‌های بسیار با کیفیتی را از فتوشاپ بدست آورد. از این رو باید با انواع نکات مهم موجود در کار با لایه‌ها آشنا باشید تا بدین وسیله قادر به گرفتن کارایی بهتر از این ویژگی جالب فتوشاپ در کارهای خود باشید. در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌شود.

 • در فتوشاپ لایه‌ها بر روی هم قرار می‌گیرند.
 • شما در هر لحظه تنها می‌توانید بر روی یک لایه قرار بگیرید.
 • روی هم قرار گرفتن لایه‌ها می‌تواند در قالب روی هم قرار دادن چندین عکس صورت پذیرد.
 • اعمال تغییر بر روی یک لایه، هیچ گونه ربطی به لایه‌های دیگر نخواهد داشت.
 • می‌توانید چندین لایه را با هم ترکیب نمایید.
 • با استفاده از گزینه‌های ویرایشی مختلف، امکان ایجاد تغییرات گسترده بر روی لایه‌ها وجود دارد.

و البته بسیاری کاربرد دیگر در مورد لایه‌ها وجود دارند که در پست‌های بعدی به صورت اختصاصی هر یک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *