رادیکال در متلب

رادیکال در متلب

نرم افزار متلب یکی از بهترین محیط‌های برنامه‌نویسی جهت انجام کارهای ریاضی می‌باشد. به طوری که در دنیای متلب به تعداد بسیار زیاد و قابل توجهی از تولباکس‌های ریاضی وجود دارند. هر یک از این تولباکس‌ها، عملگرهای ریاضی خاصی را پشتیبانی می‌نمایند. حال در بین این عملگرهای بی‌شمار، به کارگیری عملگر رادیکال در متلب به عنوان یکی از ضروری‌ترین موارد در راستای انجام پروژه‌های مختلف توسط محققین و پژوهشگران می‌باشد.

از این رو و با توجه به اهمیت بالای موضوع رادیکال، در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی استفاده از تولباکس رادیکال در متلب بپردازیم. اگر شما هم علاقه‌مند به این موضوع هستید، لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

نحوه استفاده از رادیکال در متلب

برای استفاده و به کارگیری رادیکال در متلب از تابع “sqrt” استفاده می‌شود. منظور از sqrt، عبارت “square root” یعنی ریشه مربعات می‌باشد.

در این راستا، برای به کارگیری این تابع و در نتیجه استفاده از ویژگی رادیکال در متلب باید به طریق زیر عمل نمایید.

مثلاً

B = sqrt(x)

با فراخوانی و استفاده از تابع sqrt، این تابع در مثال بالا مقدار رادیکال هر عضو موجود در آرایه x را برخواهد گرداند.

 

نکته مهم در استفاده از رادیکال در متلب

همانطور که در بالا مشاهده شد، هر موردی که بخواهیم جزر آن را بدست آوریم، در درون تابع sqrt قرار می‌دهیم. در این بین، این تابع برای اعداد مثبت به صورت کاملاً عادی رفتار کرده و خروجی را به ما نشان می‌دهد. ولی نکته مهمی که وجود دارد، این است که در صورت وارد کردن اعداد منفی و یا وارد کردن اعداد مختلط در درون تابع sqrt این تابع خروجی‌های خود را به صورت اعدادی مختلط بدست خواهد آورد.

 

بدست آوردن رادیکال هر ماتریس

برای بدست آوردن جزر هر عضو موجود در درون ماتریس، نمی‎توان از تابع sqrt استفاده نمود. در این راستا برای رسیدن به نتیجه باید از تابع “sqrtm” استفاده کنید. در واقع این تابع یک حالت ویژه‌ای از تابع sqrt در متلب است که به شما در بدست آوردن رادیکال هر عضو درون ماتریس کمک خواهد نمود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *