محاسبات ابری

محاسبات ابری

در محاسبات ابری سرویس‌هایی مانند: قدرت محاسباتی، دیتابیس، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و دیگر خدمات دنیای آی‌تی از طریق اینترنت در اختیار افراد قرار می‌گیرد. در این راستا، برخی از سرویس‌های ارائه شده، به صورت پولی بوده و برخی دیگر نیز به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد و هر کس بر اساس علاقه خود، در صورت نیاز می‌‎تواند از این خدمات استفاده نماید.

سرویس‌های ابری، امکان دسترسی فرد به حجم گسترده‌ای از خدمات آی‌تی را با کم‌ترین هزینه فراهم می‌نماید. به طوری که با استفاده از محاسبات ابری دیگر نیاز نیست که هزینه‌های بسیاری را برای خرید سخت افزارهای گران‌قیمت صرف نمایید. چرا که همه این امکانات سخت افزاری، توسط ابر فراهم شده و تنها نیاز است که در بین گزینه‌های مختلف، سرویس مدنظر خود را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید.

 

محاسبات ابری چگونه کار می‌کند؟

محاسبات ابری از طریق اینترنت امکان دسترسی به سرورها، فضاهای ذخیره‌سازی، دیتابیس‌ها و دامنه گسترده‌ای از سرویس‌های کاربردی دیگر را فراهم می‌آورد. برای داشتن این چنین امکاناتی، فراهم کننده سرویس‌های ابری، وظیفه تهیه، نگهداری و ارائه سرویس‌های محاسبات ابری را بر عهده دارد. از این جمله تهیه‌کننده‌ها، می‌توان به شرکت‌های آمازون و اپل اشاره نمود.

کاربردهای محاسبات ابری
کاربردهای محاسبات ابری

 

مزایای محاسبات ابری

  • چابکی

با استفاده از محاسبات ابری دیگر وقت شما صرف تهیه سخت افزار و یا نگهداری از آن نخواهد بود. به طوری که تمامی این نیازمندی‌ها توسط ابر فراهم شده و شما تنها باید تمرکز خود را بر روی سرویس‌ها مورد استفاده، پروژه‌های در حال اجرا و اهداف مدنظر خود قرار دهید.

در واقع به واسطه محاسبات ابری، تنها نیاز است که به حساب‌های کاربری خود وصل شده و از امکانات آنلاینی که برای شما فراهم شده، استفاده نمایید. همچنین با استفاده از ابر، امکان دسترسی به تکنولوژی‌های بسیاری مانند: آنالیز، یادگیری ماشین، دیتابیس و ذخیره‌سازی وجود دارد.

 

  • قابلیت انعطاف‌پذیری

قبل از این که از محاسبات ابری استفاده نمایید، مجبور بودید که بسیاری از نیازمندی‌های سخت افزاری را خودتان تهیه کنید. در کنار آن در هر بار نیاز به افزایش دامنه فعالیت، لازم بود که این زیرساخت خود را با تهیه سخت‌افزارها و یا نیازمندی‌های دیگر گسترش می‌دادید. ولی هم اکنون و به واسطه سرویس‌های ابری، این مشکل حل شده و شما هر موقع که بخواهید، بدون نیاز به فراهم سازی زیر ساخت‌های مناسب، می‌توانید از ابر و بسیاری از امکانات سخت افزاری آنلاین آماده آن استفاده نمایید.

 

  • صرفه‌جویی اقتصادی

در محاسبات ابری، با توجه به آماده و فراهم بودن امکانات سخت افزاری و بسیاری دیگر از نیازمندی‌ها، دیگر شما هزینه‌های زیادی را صرف پیاده‌سازی زیر ساخت نخواهید کرد. در مقابل و تنها با پرداخت هزینه‌ی اندکی خواهید توانست تا از دامنه‌ی گسترده‌ای از امکانات ابری بهره‌مند شوید. از این رو در نهایت با کاهش هزینه‌های صرف شده، موفق به انجام صرفه‌جویی خواهید شد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *