تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

در حالت کلی به هر نوع تجارتی که در آن تراکنش مالی آنلاین صورت می‌گیرد، تجارت الکترونیک (e-commerce) گفته می‌شود. از جمله معروف‌ترین نمونه‌های تجارت الکترونیک، فروشگاه‌های آنلاین هستند که خدمات خرید و فروش انواع کالاها، در این پلتفرم‌ها فراهم گردیده است.

البته مفهوم و عبارت تجارت الکترونیک، تنها شامل فروشگاه‌های آنلاین نبوده و مواردی از جمله: درگاه‌های پرداخت آنلاین، بلیط‌فروشی آنلاین و بانکداری اینترنتی نیز شامل این مفهوم می‌شوند.

 

درباره تجارت الکترونیک

با گسترش و توسعه هر چه بیش‎تر اینترنت، افراد زیادی روی به سوی انواع تجارت‌های الکترونیک آورده‌اند. این نگرش مثبت به حوزه تجارت الکترونیک، تا حدی زیاد بوده که پیش‌بینی می‎شود در سال ۲۰۲۰ میلادی، حجم مالی مبادله شده در این حوزه به حدود ۴٫۱۳۵ تریلیون دلار برسد.

در درون حوزه تجارت الکترونیک، اخیراً بخش جدیدی با عنوان تجارت موبایل (m-commerce)  نیز به وجود آمده است که تماماً مبتنی بر گوشی‌های هوشمند موبایل می‌باشد. این حوزه نیز در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های قابل توجهی را داشته است؛ به طوری که در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش میزان فروش‌های این فیلد، در حدود ۳۹٫۱ درصد بیش‌تر از سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است.

در این راستا، بسیاری از کارشناسان بازار بر این عقیده هستند که انجام تبلیغات در سایت‌ها، یکی از مؤثرترین فاکتورها برای موفیت هر کسب و کار اینترنتی در حوزه تجارت الکترونیک می‌باشد.

تجارت آنلاین و الکترونیک
تجارت آنلاین و الکترونیک

 

انواع مدل‌های تجارت الکترونیک

در حالت کلی، انواع مدل‌های تجارت الکترونیک به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌پذیری بر اساس افراد دخیل در تراکنش‌های مالی صورت گرفته می‌باشد.

  • تجارت به تجارت (business to business)

این نوع از تجارت الکترونیک که معمولاً به صورت “B2B” نشان داده می‎شود، به آن دسته از تراکنش‌ها و خرید و فروش‌هایی تعلق می‌گیرد که بین دو تجارت و یا کسب و کار مستقل صورت می‌گیرند. در این دسته از ارتباطات، یکی از تجارت‌ها محصولات خود را به صورت دسته جمعی (در اندازه‌های زیاد) و با قیمت بسیار پایین‌تر از بازار، در اختیار تجارت دیگر قرار می‌دهد.

 

  • تجارت به مشتری (business to customer)

در این دسته از انواع تجارت الکترونیک که با عنوان “B2C” شناخته می‌شود؛ محصولات ارائه شده توسط کسب و کار، در مقادیر کوچک و حتی به صورت تکی توسط مشتری خریداری می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به فروشگاه‌های خواربارفروشی اشاره کرد که افراد فقط بر اساس نیاز روزانه و یا هفتگی خود خرید می‌کنند.

 

  • مشتری به مشتری (customer to customer)

این مدل از تجارت الکترونیک به صورت “C2C” نشان داده می‌شود. در این مدل از کسب و کار، فردی که قبلاً خود، به عنوان مشتری محصولی را خریداری کرده است؛ آن را به یک فرد دیگر می‌فروشد.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *