حلقه for در متلب

در سال‌های اخیر، محیط و نرم افزار متلب، به یکی از محبوب‎ترین پلتفرم‌ها در راستای شبیه‌سازی و پیاده‎سازی پروژه‌های کامپیوتری تبدیل شده است. به طوری که در حال حاضر دانشجویان زیادی علاقه‎مند به یادگیری کدنویسی و آشنایی با تولباکس‌ها و مفاهیم مختلف در این محیط هستند. در این آموزش قصد داریم، در مورد چگونگی کدنویسی یک حلقه for در متلب اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

آشنایی بیش‎تر با حلقه for در متلب

حلقه for تنها در متلب کاربرد نداشته و بسیاری دیگر از زبان‎های برنامه نویسی نیز از این دستور در درون خود بهره می‎برند. از حلقه for برای تکرار مواردی خاص استفاده می‎کنیم. بدین صورت که قصد داریم عملیات مشخصی، به تعداد تکراری که خودمان در نظر می‎گیریم، بر روی داده‎هایمان صورت گیرد.

در واقع به جای آن که یک دستور را به تعداد بسیار زیاد نوشته و در کدنویسی خود، دائماً آن را تکرار کنیم، در این جا قصد داریم، با استفاده از حلقه for در متلب در تعداد کوتاهی از خطوط کدنویسی، این کار را صورت دهیم و در کل باعث افزایش کارایی و سرعت انجام کد خود شویم.

 

نوشتن حلقه for در متلب

در این قسمت، در طی یک مثال عملی، قصد داریم، نحوه استفاده از حلقه for در متلب را به شما نشان دهیم. به عنوان مثال، ما ماتریس سطری v را در اختیار داریم که موارد موجود در این ماتریس، به صورت زیر می‎باشد:

v = [1 5 8 17]

حال قصد داریم که مقادیر موجود در این ماتریس سطری را با استفاده از حلقه for در متلب و نیز به کارگیری تابع نمایش، یعنی ()disp نشان دهیم. از این رو، کد زیر را در متلب وارد می‎کنیم:

for v = [1 5 8 17]

            disp(v)

end

خروجی دستور بالا، به صورت نمایش مقادیر ۱، ۵، ۸ و ۱۷ خواهد بود. که در زیر نشان داده شده است:

خروجی حلقه for در متلب
خروجی حلقه for در متلب

 

در نظر داشته باشید که یک دستور حلقه for در متلب، با عبارت for شروع شده و در نهایت نیز با عبارت end، پایان خواهد یافت و بدنه حلقه، تمامی دستوارت نوشته شده بین for و end خواهند بود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *