تمشک

تمشک

تمشک را به لاتینی “Rubus Fruticosus” و به فرانسه “La Ronce” می‌گویند. تمشک درختچه‌ای دارد که پر از تیغ است و در شمال ایران فراوان می‌روید. شاید شما از کسانی باشید که وقتی به شما رفته‌اید، در طی گردش خود در جنگل‌ها و کنار جاده‌ها، یقیناً این درختچه را دیده‌اید. ساقه‌های تمشک، نرم و رنگ آن قرمز و دارای خارهای درازی است. به طوری که این ساقه‌ها می‌توانند تا پنج متر ارتفاع بگیرند.

برگ‌های آن، متناوب و بیضی شکل و اطراف آن کنگره کنگره و به شکل دندانه‌های اره می‌باشد. سطح روئی برگ‌ها، سبز و بدون کرک و زیر آن، کرک‎دار و دارای رگه‌هائی است که مثل شبکه به نظر می‌رسد. گل‌های تمشک به رنگ‌های سفید، صورتی یا گل پنیرک رنگ پریده به صورت خوشه در ماه‌های مرداد ظاهر شده و تا مهر دوام می‌آورد. میوه آن، چیزی است به شکل توت که به آن تمشک وحشی می‌گوئیم که کوچک و گرد است. در اوایل، رنگ آن قرمز است و بعد که رسید، سیاه می‌شود.

شما برگ‌های این میوه را در بهار و اوایل تابستان، وقتی که به گل ننشسته است، از شاخه‌هایی که خیلی برگ دارد بچینید و به شکل دسته گل در آورید و در جائی که منبع حرارتی دارد، خشک کنید و هر وقت احتیاج داشتید بر اساس دستورالعمل‌های مشخص، استفاده نمایید.

تمشک
تمشک

 

تاریخچه تمشک

این میوه را پیشینیان، خیلی خوب می‌شناخته‌اند. تئو فراست که در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح می‌زیسته است، تمشک را جزء گیاهان داروئی نام برده و می‌نویسد:

جوشانده تمشک، معده و روده را جمع می‌کند و اگر برگ‌های آن را بجوند، لثه‌های دندان را محکم کرده و تقویت می‌نماید. اگر برگ‌های این میوه را بکوبند و به شکل ضماد استعمال نمایند، زخم‌ها را التیام می‌دهد.

 

در قرن هفتم میلادی، سنت هیلدگراد عقیده خود را درباره تمشک، این طور اظهار داشت:

تمشک، دارو و درمان کلی بر ضد درد دندان، دهان و سینه است.

 

برگ تمشک، حاوی چه موادی است؟

برگ‌های این میوه را تجزیه علمی کرده‌اند و معلوم شده است که دارای تانن‌های مختلف، اسید مالیک، اسید سیتریک بوده و نیز دارای اینوزیت سقز، پکتین و پانتوزان می‌باشد.

 

برگ تمشک را چگونه باید استفاده نمود؟

جوشانده برگ تمشک را برای معالجه آنژین، اسهال، درد معده بکار برید. این جوشانده برای آرام کردن بحران‌های رماتیسم، مفید و مؤثر است. جوشانده برگ این میوه، ادرار آور است و به همین جهت، داروی خوبی برای اختلالات کلیه و درد مثانه می‎باشد. جوشانده برگ تمشک را به عنوان استعمال خارجی با موفقیت برای درمان بیماری برفک، ورم و خون‌ریزی لثه‌ها استفاده می‎شود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *