دست رباتیک نرم و قدرتمند اریگامی شکل

دست رباتیک اریگامی شکل

یک دستگاه گیره مانند که در ساخت آن، از هنر اریگامی الهام گرفته شده است، قادر است که به عنوان یک دست رباتیک اشیاء سنگین و ظریف متنوعی را گرفته و به چنگ آورد.

در حدود پنجاه سال پیش بود اولین دست رباتیک با نام Ultimate به وجود آمد. این دست رباتیک، قادر بود تا در فراهم ساختن محتوی صبحانه مورد استفاده قرار گیرد. این ربات از طریق کدهای نوشته شده، قادر به انجام حرکت‌ها و جا به جایی‌های مشخصی و محدودی بود.

البته در نظر داشته باشید که حتی بسیاری از ربات‌های امروزی هم به دلیل داشتن یک طبیعت سخت نمی‎توانند کارهای صورت گرفته با دست را به صورت مناسبی شبیه‌سازی کرده و انجام دهند. این دسته از ربات‌ها تنها قادر به انجام حرکاتی مشخص در مکان‌های محدود هستند. از این رو برای رفع چنین محدودیت‌هایی، در سال‌های اخیر فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه رباتیک صورت گرفته است و این تکنولوژی در قالب Soft Robotic بسیار پیشرفت نموده است.

به طوری که در ساخت این دسته از ربات‎ها از مواد نرمی و قابل انعطافی مانند لاستیک استفاده شده است. این فعالیت‌ها باعث شده‎اند تا انگشتان و دست رباتیک به حالتی بسیار نرم درآمده و قادر به در دست گرفتن و جا به جایی، تعداد قابل توجهی از اشیا نرم و سخت متنوعی باشند.

 

دست رباتیک اریگامی شکل

در راستای پیشرفت‌های جدید صورت گرفته در این زمینه، محققان دانشگاه‌های MIT و هاروارد یک دست رباتیک جدیدی را به وجود آورده‌اند که در عین حال که نرم می‎باشد، بسیار قوی نیز هست. این ربات در یک ساختار مخروطی شکل و در قالب طراحی اریگامی می‌باشد. به طوری که این دست رباتیک اشیاء مورد نظر خود را یک جا در اختیار خود قرار می‎دهد. اشیائی که ممکن است حتی ده برابر وزن خود باشند.

تصویری از این ربات، در شکل زیر نشان داده شده است:

دست رباتیک اریگامی شکل
دست رباتیک اریگامی شکل

در این راستا، دانیالا روس (Daniela Rus) پروفسور و مسئول آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT، این چنین بیان می‎کند:

یکی از اهداف اصلی از ساخت این دست رباتیک استفاده از آن در فروشگاه‌ها و انبارها جهت جا به جایی و در اختیار گرفتن مواد غذایی می‎باشد.

 

یکی از ضعف‌های بارز ربات‌های قبلی، محدودیت عملکرد آن‌ها بود. به طوری که تنها قادر بودند تا اشیائی سبک و در اندازه‌های محدودی را جا به جا نمایند. ولی با ساخت ربات دست جدید خود، قادر خواهیم بود تا دامنه‎ی فعالیت‎های این دسته از ربات‎ها را به طرز قابل توجهی گسترش دهیم. این پروژه و پروژه‌های دیگر صورت گرفته در این حوزه بی‌تردید باعث ایجاد پیشرفت‎های شگرفی در عرصه رباتیک خواهد شد.

 

ساختار دست رباتیک اریگامی شکل

این دست رباتیک اریگامی شکل، از سه جزء تشکیل شده است:

  • اسکلت مبتنی بر ساختار اریگامی
  • یک پوست که داخلش با هوا پر شده و بر روی اسکلت ربات قرار گرفته است
  • ارتباط دهنده‌ها

در تولید این ساختار رباتیکی، از قالب‎های مکانیکی لاستیک مانند و پلاستیکی مخصوص استفاده شده است تا هم نرم باشد و هم این که بتواند در شرایط دمایی بالا نیز عملکرد مورد نظر از خود را ایفا نماید. بیش‌تر در شرکت‌های بزرگی مانند Amazon و JD که در انبارهای خود محصولات متنوعی دارند و نیاز به جا به جایی‌های روزانه زیادی در آن‌ها احساس می‎شود، ساخت و پیشرفت این دسته از ربات‎ها را حمایت می‎نمایند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *