ربات‌ها در فضا

ربات‌ها در فضا

روزی روزگاری تصور ربات‌ها در فضا فقط مربوط به فیلم‌های تخیلی و علمی بود. ولی امروزه بشر توانسته از تصورات فراتر برود و فکر استفاده از ربات‌ها در فضا را به واقعیت تبدیل نماید. به طوری که امروزه دانشمندان و اخترشناسان از ربات‌های فضایی برای انجام مطالعات و تحقیقات خود درباره منظومه شمسی و فضا استفاده می‌کنند.

البته همه این نوآوری‌ها و پیشرفت‌ها در سایه توسعه روز افزون تکنولوژی بوده است که هر روز که می‌گذرد امکانات جدید بیش‌تری را برای ربات‌ها در فضا در فراهم می‌آورند.

 

ربات‌ها در فضا دقیقاً چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

وظیفه اصلی ربات‌های فضایی کمک به بشر است. این نوع از ربات‌ها، برخی وظایف عملی را که بشر به دلیل شرایط فضا امکان انجام آن را ندارد، تکمیل می‌کنند و از طرفی دیگر نیز به عنوان دستیاری ارزشمند برای فضانوردان به شمار می‌روند.

در این راستا باید گفت که هم‌ اکنون تعداد زیاد و متنوعی از ربات‌ها در ایستگاه فضایی مشغول فعالیت هستند. البته هر چند که ساخت این دسته از ربات‌ها بسیار پرهزینه می‌باشد ولی در نظر داشته باشید که همواره فرستادن یک ربات به فضا در مقایسه با فرستادن انسان بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

 

ناسا در مورد اهمیت ربات‌ها در فضا، این چنین سخن گفته است:

ربات‌ها در فضا قادر هستند تا به راحتی برای سال‌ها سالم بمانند و در صورت خرابی نیز هیچ گونه نگرانی بابت رها کردن آن‌ها در آن‌جا نخواهیم داشت. در واقع بعد از فعالیت ربات‌های فضایی، نیازی به بازگرداندن آن‌ها به زمین نداریم.

 

البته این تنها مزیت ربات‌ها در فضا نسبت به انسان نیست. در نظر داشته باشید که ربات‌ها در فضا به مانند انسان نیازی به غذا خوردن و تطبیق خود با شرایط محیطی ندارند.

 

در حالت کلی ربات‌های فضایی، کارهای زیر را انجام می‌دهند:

  • انجام برخی اندازه‌گیری‌ها
  • جمع‌آوری نمونه‌ها از فضا
  • سوار کردن و تعمیر تجهیزات و یا ساخت برخی وسایل و یا سازه‌ها

همچنین ربات‌های فضایی قادر هستند تا به کاوش سیاره‌ها پرداخته و عکس‌هایی را از آن‌ها تهیه نمایند. از جمله نمونه‌های موفق این ربات‌ها، می‌توان به ویجر۱ (عکس‌برداری از مشتری)، ویجر۲، کاسینی (عکس‌برداری از زحل)، ماگللان (عکس‌برداری از زهره) و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *