اردوینو چیست؟

اردوینو چیست؟

اردوینو (arduino) یک پلتفرم اپن سورس الکترونیکی است که مبتنی بر استفاده آسان سخت افزار و نرم افزار می‌باشد. بوردهای اردوینو توانایی‌های مختلفی دارند. این بردها ورودی‌ها را خوانده و آن‌ها را بعد از پروسس‌های مشخصی به خروجی تبدیل می‌کنند.

ورودی‌های اردوینو ممکن است به صورت: روشنایی یک سنسور، فشار انگشت بر روی یک دکمه یا حتی یک پیام تویتری و یا واتساپی باشند. خروجی‌های آن نیز ممکن است در شکل: فعال‌سازی یک موتور، روشن کردن یک چراغ LED و یا باعث شدن در انتشار موضوعی در سطح اینترنت باشند.

شما از طریق فرستادن مجموعه دستورالعمل‌های خود به میکروکنترلرهای روی بورد، قادر به کنترل بوردهای آردوینو خواهید بود. در این راستا و برای استفاده از بوردهای اردوینو باید از زبان برنامه‌نویسی مخصوص به آن و نیز نرم افزار اردوینو استفاده کنید.

 

اطلاعاتی بیش‌تر در رابطه با اردوینو

اردوینو در طی سالیان گذشته توانسته به عنوان جزء اصلی هزاران پروژه باشد. از پروژه‌های کوچک گرفته تا پروژه‌های پیچیده و ابزار علمی که از این رو، اردوینو به عنوان تحولی بزرگ در صنعت رباتیک شناخته شده است. در این راستا، افراد زیادی از سراسر دنیا در قالب دانش‎آموزان، هنرمندان، برنامه‌نویسان و حرفه‌ای‌ها دور هم جمع شده و باعث توسعه هر چه بیش‌تر این پلتفرم شده‌اند.

اردوینو، برای اولین بار در مؤسسه “ivrea interaction design” به وجود آمده است. هدف از به وجود آوردن اردوینو، این بود که از آن به عنوان ابزای ساده در تولید پروتوتایپ‌‌های سریع توسط دانش‌آموزانی که اطلاعات زیادی در مورد الکترونیک و برنامه‌نویسی نداشتند، استفاده شود.

در ادامه و در گذر زمان به دلیل گسترش جامعه اردوینو، بوردهای مربوط به آن شروع به تغییر کردند و ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه شد تا بدین ترتیب بوردها قادر باشند که با چالش‌های جدیدی از جمله استفاده در برنامه‌های اینترنت اشیا، پرینتر‌های سه بعدی، محیط‌های embed شده و … رو به رو شوند.

از طرفی، شایان ذکر است که همه بوردهای آردوینو، تماماً اپن سورس هستند. از این رو کاربران با اعمال تغییراتی در آن‌ها، می‌توانند از بوردهای اردوینو در زمینه‌های مدنظر خود و به صورت اختصاصی استفاده کنند. نرم افزار این پلتفرم نیز اپن سورس بوده و همه روزه با همکاری افراد مختلفی در سراسر دنیا در حال پیشرفت و بهتر شدن می‌باشد.

بورد اردوینو
بورد اردوینو

 

چرا باید از اردوینو استفاده کنیم؟

اردوینو بسیار ساده و پرکاربرد می‌باشد به طوری که تا به حال در هزاران پروژه و برنامه کاربردی مختلف، مورد استفاده قرار گرفته است. این پلتفرم برای کسانی که قصد ورود به دنیای رباتیک را دارند، بسیار حیاتی و راه‌گشا می‌باشد. در این راستا، نرم افزار اردوینو، برای استفاده افراد مبتدی بسیار مناسب بوده و در عین حال از انعطاف‌پذیری بالایی برای استفاده کاربران حرفه‌ای برخوردار می‌باشد. نرم افزار اردوینو، در محیط‌های ویندوز مک و لینوکس قابل استفاده می‌باشد.

در زیر به برخی از دلایل برتری اردوینو، نسبت به انواع دیگر موجود اشاره می‌کنیم.

  • ارزان بودن
  • قابل استفاده در محیط‌های مختلف (cross-platform)
  • داشتن محیط برنامه‌نویسی بسیار مناسب
  • نرم افزار اپن سورس و قابل توسعه
  • سخت افزار اپن سورس و قابل توسعه
این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *