سافت فورک چیست؟

سافت فورک چیست؟

در مبحث تکنولوژی بلاک‌چین، سافت فورک نوعی از بروزرسانی در پروتکل نرم افزاری است که در این بروزرسانی، دیگر تراکنش‌ها و بلاک‌های تأیید شده قبلی، معتبر نخواهند بود. بعد از یک سافت فورک نودهای قبلی، بلاک‌های جدید را به صورت معتبر و تأیید شده در نظر خواهند گرفت.

این نوع از فورک برای عملی شدن، تنها نیازمند همراهی اکثریت ماینرهای موجود در شبکه برای بروزرسانی قوانین می‌باشد. این شرایط با وضعیت یک هارد فورک کاملاً متفاوت است. چرا که در یک هارد فورک، تمامی نودهای درون شبکه باید از بروزرسانی جدید پیروی کرده و ورژن جدید را قبول داشته باشند.

هر سافت فورک به صورت “backward-compatible” شناخته می‌شود یعنی با ورژن قبلی سازگار می‌باشد. بدین صورت که سافت فورک به وجود آمده همچنان قادر خواهد بود تا با ورژن‌های قبلی همکاری داشته باشد. در یک سافت فورک، کاربران دیگر با ریسک برخورد با حملاتی مانند “double-spend” رو به رو نیستند.

سافت فورک در دنیای ارزهای دیجیتال
سافت فورک در دنیای ارزهای دیجیتال

 

نکاتی بیش‌تر در مورد سافت فورک‌

به مانند هارد فورک‎‌ها، هر سافت فورکی در نتیجه ساخت دو ورژن از یک نرم افزار به وجود می‌آید. به طوری که در این وضعیت، ورژن قبلی با ممنوعیت استفاده رو به رو می‌شود. البته بدین صورت که افراد حاضر در ورژن قبلی، همچنان قادر به شرکت و فعالیت در درون شبکه هستند با این تفاوت که این افراد به دلیل عدم تبعیت از سافت فورک، از امکان برخورداری از ویژگی‌های جدید ورژنی که تازه به وجود آمده، محروم خواهند بود.

 

علل پیدایش یک سافت فورک

در دنیای ارزهای دیجیتال در راستای اعمال تغییراتی به یک ارز دیجیتالی مشخص، نیاز است که ورژن جدیدی از آن را به وجود آورند. بدین صورت که ورژن قبلی از برخی از نواقص موجود در خود رنج می‌برد و برای برطرف نمودن این نواقص، گروهی از افراد در درون جامعه آن ارز تصمیم به اعمال تغییرات و برطرف نمودن این نواقص می‌کنند.

درست در این حالت است که یک سافت فورک و یا هارد فورک رخ می‌دهد. مثلاً برای افزایش سرعت تراکنش‌های ارز دیجیتال مدنظر و یا افزایش سایز بلاک‌های مربوط به آن پیشنهاداتی برای انجام تغییراتی صورت می‌گیرد که این تلاش برای تغییر ممکن است مورد موافقت کل جامعه قرار نگیرد. در این حالت با قبول اکثریت اعضا این تغییرات در قالب یک سافت فورک عملی می‌شوند و سایر اعضای مخالف هم می‌توانند به فعالیت خود در شبکه و بدون استفاده از امکانات جدید ادامه دهند.

در کل باید گفت که شکل‌گیری یک سافت فورک برای یک ارز دیجیتال مشخص، به صورت قابل توجهی به نفع آن ارز خواهد بود و در اصل در راستای بهبود عملکرد و افزایش قدرت آن در دنیای ارزهای دیجیتال، اعمال شده است.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *