سیاره زحل

سیاره زحل

سیاره زحل (saturn) به عنوان زیباترین سیاره در منظومه شمسی شناخته می‌شود. این سیاره ششمین سیاره از خورشید به این طرف بوده و از نظر بزرگی نیز، بعد از سیاره مشتری دومین سیاره در منظومه شمسی می‌باشد. زحل، از روی اسم الهه ثروت و کشاورزی در روم باستان نام‌گذاری شده است.

 

زحل، در برابر زمین

زحل، یک غول گازی بوده که میانگین شعاع آن تقریباً ۹ برابر کره‌ زمین می‌باشد. این در حالی است که چگالی آن فقط یک هشتم چگالی زمین بوده و با دارا بودن حجمی زیادتر، جرم زحل تقریباً ۹۵ مرتبه بیش‌تر از زمین است.

 

درباره‌ زحل

ظاهر زحل، با حلقه‌هایی از یخ آراسته شده و آن را به زیباترین پدیده در منظومه شمسی تبدیل نموده است. این حلقه‌ها، زیبایی منحصربفردی را به زحل داده است. البته در منظومه شمسی سیاره‌های مشتری، اورانوس و نپتون نیز دارای حلقه هستند ولی هیچ یک نتوانسته‌اند مناظر زیبایی را به مانند زحل به وجود آورند.

زحل، بیش‌تر از هیدروژن و هلیوم به وجود آمده است. در اطراف این سیاره در حدود ۶۰ قمر شناخته شده وجود دارند. فاصله زحل، از خورشید در حدود ۱٫۴ میلیارد کیلومتر (در حدود ۹٫۵ برابر فاصله زمین از خورشید) می‌باشد. به طوری که در حدود ۸۰ دقیقه زمان می‌برد تا نور خورشید به این سیاره برسد.

در شکل زیر می‌توانید تابش نور خورشید به سیاره زحل را در کنار سفینه کاسینی که توسط ناسا مأمور کاوش در فضا بوده است را مشاهده نمایید.

منظره‌ای زیبا از حل، در کنار سفینه کاسینی
منظره‌ای زیبا از حل، در کنار سفینه کاسینی

 

مدار و چرخش

زحل، دومین کوتاه‌ترین روز را در منظومه شمسی دارد. به طوری که یک روز در این سیاره در حدود ۱۰٫۷ ساعت (مدت زمانی که طول می‌کشد تا زحل، در اطراف خود بچرخد) طول می‌کشد. از طرفی دیگر در حدود ۲۹٫۴ سال زمینی (در حدود ۱۰ هزار و ۷۵۶ روز زمینی) طول می‌کشد تا زحل بتواند در اطرف خورشید بچرخد.

محور این سیاره با توجه به چرخش آن در اطراف خورشید، در حدود ۲۶٫۷۳ درجه خم شده است. این مقدار به اندازه محور زمین که در حدود ۲۳٫۵ درجه خم شده است، بسیار نزدیک می‌باشد. این بدان معناست که به مانند زمین، زحل نیز انواع فصل‌ها را در طول یک سال تجربه می‌نماید.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *