توکن چیست؟

توکن چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، کلمه توکن معمولاً به عنوان مترداف عبارت ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل این امر در این است که ارزهای دیجیتال به صورت داده‌های توکنایز شده تعریف شده و وجود دارند. البته در این ساختار برخی از افراد از عبارت توکن برای مشخص کردن یک دارائی دیجیتالی که در بلاک‌چین یک ارز دیجیتال دیگر وجود دارد، استفاده می‌کنند. به عنوان مثال “OMG” یک توکنی از نوع ERC-20 در بلاک‌چین اتریوم می‌باشد.

 

عبارت توکن در دنیای ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

در نظر داشته باشید که از عبارت توکن در کنار دنیای ارزهای دیجیتال در عرصه امنیت کامپیوتر نیز استفاده می‌شود. در هر دو عرصه امنیت کامپیوتر و ارزهای دیجیتال، عبارت توکن معمولاً به یک رشته رمزنگاری شده از اعداد و حروف اشاره می‌کند که حاوی هیچ نوع دیتای واقعی نمی‌باشند ولی به خودی خود به یک داده واقعی اشاره کرده و مربوط می‌شود.

به طوری که یک توکن، ممکن است به شکل زیر باشد.

۹۴۷۱۵۳d332beaf39dec6ebae8883bfb84eda47abccccbc2d61436d8d1e81584d

 

در دنیای ارزهای دیجیتال عبارت توکن، معمولاً ممکن است به یک نوع از ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و … اشاره نماید. در این جا منظور از توکن خود ارز دیجیتال است. یعنی توکن، به عنوان یک ارز و دارائی دیجیتالی در نظر گرفته شده است.

یا این که به یک توکنی که در بلاک‌چین یک ارز دیجیتال دیگر قرار دارد (مانند توکن‌های بلاک‌چین اتریوم که در یک ICO ارائه می‌شوند)، اشاره کند. در این جا منظور از توکن آن دسته از دارائی‌های دیجیتالی هستند که از پلتفرم و محیط بلاک‌چین یک ارز دیجیتال قدرتمند استفاده کرده و شرایط را برای ظهور و وجود خود به وجود آورده‌اند.

بلاک‌چین اتریوم یکی از بهترین محیط‌ها برای ظهور و توسعه توکن‌های جدید می‌باشد. در این راستا، از جمله توکن‌های معروف و موفق به وجود آمده در پلتفرم بلاک‌چین اتریوم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • EOS
  • TRON
  • VeChain
  • ICON
  • OmiseGO
  • Zilliqa
این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *