انواع کارت گرافیک

انواع کارت گرافیک

هر فردی که در دنیای کامپیوتر و بخصوص گرافیک فعالیت دارد، لازم است که اطلاعاتی در مورد انواع کارت گرافیک در اختیار داشته باشد. چرا که آگاهی نسبت به سخت افزار گرافیکی و توانایی استفاده بهینه از آن‌ها یکی از عوامل برتری فرد در دنیای تجارت و مخصوصاً گرافیک خواهد شد.

در این مقاله سعی داریم در ابتدا شما را با کارت گرافیک، چرایی استفاده از آن و به طور کلی کاربردهایش آشنا کنیم و در ادامه یک بررسی در مورد انواع کارت گرافیک داشته باشیم.

 

کارت گرافیک

کارت گرافیک یکی از اصلی‌ترین و در عین حال پرکاربردترین قطعات موجود در یک سیستم کامپیوتری می‌باشد. در بازار کارت گرافیک بیش‎تر با عنوان gpu شناخته می‌شود. کارت گرافیکی در اصل یک چیپ و به عبارتی پردازنده‌ی گرافیکی می‌باشد که وظیفه رندر کردن تصاویر در سیستم را بر عهده دارد. این کار در راستای نمایش تصاویر بر روی مانیتور سیستم صورت می‌گیرد.

کارت گرافیک
کارت گرافیک

 

دلایل استفاده از کارت گرافیک

همانطور که اشاره شد، از کارت‌های گرافیکی در راستای رندر کردن تصاویر و نمایش آن‌ها در مانیتورهای سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. در اوایل دوران ظهور کامپیوتر وظایف gpu بر عهده cpu بود. ولی بعد از گذشت زمان به دلیل نیاز بیش‌تر به محاسبات پیچیده و افزایش کاربردهای گرافیکی نیاز به اختصاص یک واحد مجزا برای کارهای گرافیکی در سیستم شد. از این رو gpu به وجود آمد.

به عبارتی پیدایش نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، بلندر، افترافکت و نیاز به تولید مواردی مانند تصاویر با کیفیت، موشن‌گرافی، افکت‌های ویژه در فیلم‌ها و … باعث شدند تا افراد روی به استفاده از gpu و در ادامه افزایش قدرت گرافیکی سیستم خود آورند.

 

انواع کارت گرافیک

در حال حاضر در بازار، شرکت‌های قدرت بسیاری هستند که در زمینه تولید انواع کارت گرافیک فعالیت می‌کنند. از این جمله، می‌توان شرکت‌های ATI، NVIDIA، GEFORCE و Intel را نام برد که رقابت بین این شرکت‌ها برای جذب مشتری بسیار شدید می‌باشد.

در نظر داشته باشید که شما هم با توجه به نیاز خود، می‌توانید از انواع کارت گرافیک موجود در بازار استفاده نمایید. در این راستا، قیمت‎های متفاوتی برای کارت‌های گرافیکی در نظر گرفته شده است. این قیمت‌ها از چند صد هزار تومن تا چند میلیون تومن متغیر هستند.

پیشنهاد می‌شود که قبل از تصمیم به خرید کارت گرافیک، با یک مشاور در این زمینه صحبت کرده و خرید خود را در راستای نیازهای سیستم خود و بازار کاری که مشغول فعالیت در آن هستید انجام دهید. در پست‌های آینده به بررسی جزئی انواع کارت گرافیک در بازار و مقایسه قیمت‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *