سفر به کره ماه

سفر به کره ماه

در طول یک قرن اخیر، انسان توجه بسیار زیادی را معطوف به کره ماه کرده است. به طوری که تا مدت‌ها قبل، فکر سفر به کره ماه به عنوان یک هدف اساسی برای وی مطرح شده بود تا این که در نهایت وی موفق شد، در طی یک مأموریت و سفر فضایی برای اولین بار بر روی کره ماه فرود آید.

سفرهای صورت گرفته بر روی ماه، در دو حالت باسرنشین و بدون سرنشین (با حضور و استفاده از ربات‌ها در فضا) صورت می‌گیرد. در سفرهای با سرنشین که به ندرت صورت گرفته، تعدادی خدمه در سفینه وجود دارند که برخی از آن‌ها بر روی سطح ماه با لباس‌های مخصوص قدم زده‌اند. نوع دیگر سفرها هم بدون سرنشین بوده و در آن‌ها از ربات‌های مخصوص برای انجام تحقیقات در سطح ماه استفاده شده است.

در ادامه قصد داریم مروری بر تاریخچه سفر به کره ماه داشته باشیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

تاریخچه سفر به کره ماه

اولین فرود بر روی کره ماه، بدون سرنشین بوده است. بدین صورت که سفینه “لونا ۲” که توسط کشور شوروی سابق ساخته شده بود، توانست در تاریخ ۱۳ سپتامبر سال ۱۹۵۹ به عنوان اولین شیء ساخته شده توسط دست بشر، بر روی سطح کره‌ ماه فرود آید. این اتفاق به عنوان یکی از تعیین‌کننده‌ترین حوادث در شروع عصر فضایی قلمداد می‌شود.

در ادامه این سفر، در زمینه فضا و سفر به کره ماه، یک رقابت بسیار تنگاتنگ بین شوروی و ایالات متحده آمریکا شکل گرفت. به طوری که در اثر این رقابت، آمریکا توانست در تاریخ ۲۰ ژولای سال ۱۹۶۹، اولین سفر با سرنشین انسانی به کره ماه را به وسیله سفینه “آپولو ۱۱” انجام دهد. پس از این سفر به کره ماه در ادامه و در بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲، ۶ سفر انسانی دیگر نیز بر روی کره ماه صورت گرفت.

البته در کنار سفرهای انسانی به کره ماه، بسیاری از سفرهای رباتیک نیز بر روی کره ماه و در بین تاریخ‌های ۲۲ آگوست سال ۱۹۷۶ تا ۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۳ صورت گرفتند. در بین تمامی کشورهای فعال در حوزه فضا، آمریکا تنها کشوری است که توانسته سفرهای انسانی موفقی را بر روی کره ماه انجام دهد.

گفتنی است که تمامی سفرهای موفقیت آمیز صورت گرفته بر روی ماه همواره بر روی طرف قابل مشاهده ماه از زمین، صورت می‌گرفت که در نهایت و در تاریخ ۳ ژانویه سال ۲۰۱۹، کشور چین توانست در یک اقدامی بی‌نظیر و با استفاده از سفینه “چنگ ۴” فرودی را بر روی بخش تاریک ماه (بخشی که از روی زمین قابل رویت نیست) انجام دهد.

در شکل زیر، خلاصه‌ای از سفرهای انسان بر روی کره ماه همراه با تاریخ این سفرها، نشان داده شده است.

تاریخچه سفر به کره ماه
تاریخچه سفر به کره ماه
این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *