مفهوم نود در بلاک‌چین

مفهوم نود در بلاک‌چین

اخیراً در عرصه بلاک‌چین، توجهات بسیاری نسبت به مفهوم نود، توانایی‌ها و وظایف آن‌ها شده است. در این رابطه باید گفت که نودها به عنوان یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اعضای شبکه بلاک‌چین به شمار می‌روند. به طوری که بدون وجود و فعالیت نودها در شبکه، به هیچ وجه امکان دسترسی به داده‌های بلاک‌چین وجود ندارد. به بیان دیگر می‌توان گفت که برای وجود یک بلاک‌چین، وجود نود الزامی می‌باشد.

در این راستا برای درک بهتر مفهوم نود در بلاک‌چین، به توضیح جزئی‌تر زیرساخت بلاک‌چین می‌پردازیم.

 

زیر ساخت بلاک‌چین و نقش نودها در آن

هر بلاک‌چین، از کنار هم قرار گرفتن بلاک‌هایی از داده به وجود آمده است. این بلاک‌های داده، همگی بر روی نودها ذخیره شده‌اند. در واقع هر نود در بلاک‌چین، به عنوان میزبان بلاک‌هایی از داده می‌باشد. توجه داشته باشید که هر نود می‌تواند در شکل و قالب هر دستگاهی از جمله: کامپیوتر، لپ‌تاب و یا سرورهای بزرگ باشد.

نودها آنقدر مهم هستند که ساختار بلاک‌چین، از وجود آن‌ها شکل می‌گیرد. هر نودی در بلاک‌چین به نودهای دیگر موجود در شبکه متصل می‌باشد. این نودها، دائماً در حال تبادل آخرین دیتای بلاک‌چین می‌باشند. از این رو هر نودی در شبکه همواره باید به صورت آپدیت‌شده قابل دسترس باشد.

نودها، دیتای بلاک‌چین را ذخیره، توزیع و ارائه می‌نمایند. از این رو اساساً عملکرد هر بلاک‌چینی مبتنی بر فعالیت و حضور نودها می‌باشد.

ارتباط هر نود با نودهای دیگر در بلاک‌چین
ارتباط هر نود با نودهای دیگر در بلاک‌چین

 

هر نود در بلاک‌چین، قادر به انجام چه کارهایی می‌باشد؟

در عمل ماینینگ ارز دیجیتال، وقتی یک ماینر در تلاش برای افزودن بلاک جدیدی از تراکنش‌ها در درون بلاک‌چین می‌باشد، وی این بلاک را به صورت برادکست به همه نودهای موجود در درون شبکه، ارسال می‌نماید. حال در واکنش به این ارسال و با توجه به نوع عملکرد و قوانین شبکه، نودها ممکن است که این بلاک را قبول کنند و یا این که احتمال دارد، صلاحیت بلاک‌ جدید را رد نمایند.

در این بین، در صورتی که یک نود در بلاک‌چین، بلاک جدید حاوی تراکنش‌های صورت گرفته را قبول نماید، آن را ذخیره کرده و در بالاترین بخش بلاک‌های قبلی تأیید شده نگهداری می‌کند.

 

در کل، نودها فعالیت‌های زیر را در بلاک‌چین انجام می‎‌دهند.

  • نودها، صلاحیت و درستی بلاکی از تراکنش‌ها را تأیید کرده و یا رد می‌کنند.
  • نودها، بلاک‌هایی از تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه را ذخیره کرده و نگه (تاریخچه تراکنش‌های بلاک‌چین) می‌دارند.
  • هر نود تاریخچه تراکنش‌ها را به دیگر نودهای موجود در درون شبکه که نیاز به بروزرسانی و سینک‌شدن دارند، برادکست کرده و توزیع می‌کند.

 

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *