بلاک در بلاک‌چین

بلاک در بلاک‌چین

در حال حاضر به تعداد زیادی بلاک‌چین وجود دارد. در این راستا هر بلاک‌چین دارای اعضای کوچک‌تری به نام بلاک می‌باشد. بلاک‌ها دارای نقش پر رنگی در عملکرد صحیح بلاک‌‎چین هستند. هر بلاکی حاوی ساختار داده‌ای می‌باشد که مرتبط با تراکنش‌های صورت گرفته در درون شبکه بلاک‌چین است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی بلاک و ارزش و اهمیت بالای آن برای شبکه بلاک‌چین بپردازیم.

 

ساختار یک بلاک

در این جا برای توضیح بهتر مفهوم بلاک، به عنوان مثال شبکه صحبت درباره‌ی بلاک‌چین بیت‌کوین را در دستور کار خود قرار می‌دهیم. توضیحات ارائه شده برای بلاک‌ها در شبکه بیت‌کوین، تقریباً برای سایر بلاک‌چین‌ها نیز صادق خواهد بود.

در دنیای بیت‌کوین، هر بلاکی به طور متوسط حاوی اطلاعاتی در مورد بیش از ۵۰۰ تراکنش می‌باشد. در بلاک‌چین‌های مختلف، هر بلاکی دارای اندازه‌ی مشخصی است. برای بیت‌کوین، اندازه هر بلاکی برابر با ۱ مگابایت می‌باشد. در بیت‌کوین کش که یک هاردفورکی از بیت‌کوین است، اندازه هر بلاکی برابر با ۸ مگابایت است. این افزایش اندازه بلاک باعث پردازش تراکنش‌های بیش‌تری توسط بیت‌کوین کش نسبت به بیت‌کوین خواهد شد.

بلاک‌ها اعضای بسیار ارزشمندی برای شبکه‌ی بلاک‌چین هر ارز دیجیتالی هستند. چرا که با استفاده از آن‌ها، می‎توان اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده را ذخیره سازی نمود. در حالت کلی، هر بلاکی شامل یک هدر و نیز لیست طولانی‌ای از تراکنش‌ها می‌باشد. در این راستا، به توضیح بخش هدر از یک بلاک، می‌پردازیم.

 

هدر بلاک

هر هدر در یک بلاک، حاوی متادیتای مربوط به آن بلاک است. در حالت کلی، سه نوع متفاوت از متادیتا وجود دارد.

  • هش مربوط به بلاک قبلی

 توجه داشته باشید که در شبکه بلاک‌چین، هر بلاک، از بلاک قبلی خود ارث‌بری می‌نماید. چرا که در بلاک‌چین از هش مربوط به بلاک‌‌ قبلی، برای تولید هش موارد جدید استفاده می‌شود.

 

برای این که بلاکی بتواند به عنوان عضوی از بلاک‌چین به شمار رود، نیاز است که یک هش معتبری را داشته باشد. این مورد حاوی مهرزمانی و میزان سختی شبکه می‌باشد. در واقع بلاک‌ها در نتایج بدست آمده از عمل ماینینگ، نقش پر رنگی را ایفا می‌کنند.

 

  • merkle tree root

merkle tree root، یک ساختار داده‌ای برای خلاصه‌سازی تراکنش‌های ذخیره‌سازی شده در درون بلاک‌ها می‌باشد.

 

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *