مفهوم گزارش سالانه در بازار

مفهوم گزارش سالانه در بازار

هر شرکتی در بازار همه ساله باید یک گزارش سالانه را از مجموعه فعالیت‌های خود و وضعیت عملکردش در بازار برای سهام‌دارانش تهیه نماید. با این گزارش تهیه شده، وضعیت عملکرد شرکت برای عموم نمایان می‌شود. در واقع سهام‌داران در بازار و یا افراد علاقه‌مند برای سرمایه‌گذاری در شرکت، از طریق مطالعه این گزارش، نسبت به انجام تصمیم‌گیری‌های بهتری در راستای همکاری با شرکت اقدام خواهند کرد.

در حالت کلی مقامات قضایی، شرکت‌ها را ملزم به تهیه گزارش سالانه می‌کنند. این کار باعث افزایش شفافیت عملکرد شرکت‌ها خواهد شد. حال از طرفی دیگر لازم به ذکر است که شرکت‌هایی که در بورس سهام خود را به اشتراک گذاشته‌اند، این گزارش را با جزئیات کامل‌تری تهیه کرده و در اختیار عموم قرار می‌دهند.

در برخی موارد شرکت‌هایی که در بازار سهام خود را به اشتراک گذاشته‌اند، گزارش سالانه خود را در بازه‌های کوتاه‌تری تهیه می‌کنند. چگونگی تعیین این بازه‌های زمانی، وابسته به قوانین و مقررات مربوط به بازاری است که شرکت در آن مشغول فعالیت می‌باشد.

 

تهیه گزارش سالانه چه تأثیری بر رشد سهام شرکت دارد؟

سرمایه‌گذاران در بازار، همواره ترجیح می‌دهند تا سهام شرکت‌های معتبری را خریداری نمایند. در واقع هر چقدر که یک شرکت از اعتبار بالاتری برخوردار باشد و از طرفی دیگر دارای شفافیت عملکرد نیز باشد، بیش‌تر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

از این رو تهیه گزارش سالانه تمام و کمال توسط یک شرکت، باعث خواهد شد تا سرمایه‌گذاران به دلیل شفافیت بیش‌تر فعالیت‌های شرکت، تمایل بیش‌تری را برای همکاری با آن شرکت داشته باشند. در نتیجه با افزایش تمایل برای خرید سهام آن شرکت، با توجه به رابطه عرضه و تقاضا، قیمت سهام شرکت با افزایش رو به رو خواهد شد.

از طرفی دیگر نیز در نظر داشته باشید که تهیه یک گزارش سالانه منظم و دقیق، باعث تصمیم‌گیری‎های بهتری نسبت به آینده آن شرکت خواهد شد. یعنی افراد با مطالعه این گزارش خواهند توانست تا روند حرکتی شرکت و نیز جایگاه احتمالی آن در بازار را در زمان‌های آتی پیش‎بینی نمایند.

 

نتیجه‌گیری

تهیه یک گزارش سالانه علاوه بر شفاف‌تر نمودن فعالیت شرکت، باعث خواهد شد تا هم خود شرکت و هم سرمایه‌گذاران بازار بتوانند آینده‌ی احتمالی آن را واضح‌تر از قبل پیش‌بینی نمایند. در نتیجه با داشتن یک پیش‌بینی مناسب، می‌توان نسبت به انجام فعالیت‌های موفق‌تری در بازار اقدام نمود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *