بیت‌کوین هالوینگ چیست؟

بیت‌کوین هالوینگ چیست؟

بیت‌کوین هالوینگ نوعی اتفاق در شبکه بیت‌کوین است که در اثر آن، در هر بار نرخ تولید بیت‌کوین نصف می‌شود. این اتفاق تقریباً هر چهار سال یکبار به وقوع می‌پیوندد. برخی بیت‌کوین هالوینگ را به نفع بیت‌کوین و بازار می‌دانند. این در حالی است که برخی دیگر از اثرات منفی آن صحبت می‌کنند.

 

بیت‌کوین هالوینگ چیست؟

در بیت‌کوین هالوینگ مقدار پاداشی که قرار است به ازای تولید هر بلاک به ماینرها تعلق گیرد، نصف می‌گردد. این موضوع به خاطر پروتکل موجود در ساختار بیت‌کوین می‌باشد. در واقع هدف از این کار، این است که با گذر زمان، تولید بیت‌کوین سخت‌تر از قبل شود.

نصف شدن پاداش ماینرها در اثر بیت‌کوین هالوینگ
نصف شدن پاداش ماینرها در اثر بیت‌کوین هالوینگ

 

همان موضوعی که در تولید طلا دیده می‌شود. در نظر داشته باشید که در حال حاضر پیدا کردن و استخراج طلا بسیار سخت‌تر از زمان‌های قبلی شده است. در ساختار بیت‌کوین نیز از چنین الگویی پیروی شده است.

 

توضیحاتی تکمیلی در مورد چرایی بیت‌کوین هالوینگ

هر کسی که با بیت‌کوین کار کرده، می‌داند که کل تعداد قابل تولید از این ارز دیجیتال برابر با ۲۱ میلیون کوین می‌باشد. بدین معنی که وقتی ۲۱ میلیون کوین از بیت‌کوین تولید شود، شبکه این ارز دیجیتال دیگر تولید بیت‌کوین‌های جدید را متوقف خواهد نمود.

از این منظر، بسیاری از افراد، بیت‌کوین را درست به مانند طلا در نظر می‌گیرند. چرا که هم طلا و هم بیت‌کوین، دارائی‌هایی هستند که تعداد قابل تولید از آن‌ها به صورت محدودی در اختیار می‌باشد.

با در نظر گرفتن این نکته ظریف، بسیاری از کارشناسان بازار، آینده قیمتی بیت‌کوین را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنند. به طوری که می‌توان این ارز دیجیتال را به عنوان رقیبی قابل توجه در برابر طلا معرفی نمود.

در حال حاضر در حدود ۱۸ میلیون بیت‌کوین تولید شده و در گردش مالی شبکه این ارز دیجیتال قرار دارند. این بدان معناست که در حدود ۸۵ درصد از کل بیت‌کوین قابل تولید در شبکه، وارد شبکه شده است و تنها ۱۵ درصد بیت‌کوین باقی مانده که هنوز توسط ماینرها تولید نشده‌اند.

البته این بدان معنا نیست که بیت‌کوین در مدت زمان کوتاهی به آخرین محدوده تولید خود خواهد رسید. با روند فعلی ماینینگ بیت‌کوین، پیش‌بینی می‌شود که ۱۰۰ سالی طول کشد تا به نهایت محدوده تولید برسیم. در این خصوص تاریخ ۲۱۴۰ را به عنوان تاریخ تولید آخرین بیت‌کوین اعلام کرده‌اند.

 

قبلاً چند بار بیت‌کوین هالوینگ روی داده است؟

در تاریخ ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲، مقدار پاداش ارائه شده برای تولید هر بلاک برابر با ۵۰ بیت‌کوین بود. در ادامه و با بروز یک بیت‌کوین هالوینگ این مقدار به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت. سپس در ۹ جولای سال ۲۰۱۶ آخرین بیت‌کوین هالوینگ به وقوع پیوست و مقدار پاداش تولید هر بلاک به ۱۲٫۵ بیت‌کوین کاهش یافت.

در این راستا نیز قرار است که در می ماه سال ۲۰۲۰، جدیدترین بیت‌کوین هالوینگ رخ دهد. در این رویداد مقدار پاداش ارائه شده برای ماینینگ هر بلاک از بیت‌کوین برای ماینرها به ۶٫۲۵ بیت‌‎کوین کاهش خواهد داشت.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *