اصطلاح pump در بازار به چه معناست؟

اصطلاح pump در بازار به چه معناست؟

منظور از اصطلاح pump در بازار خرید و فروش، افزایش بی‌سابقه، لحظه‌ای و کوتاه مدت قیمت یک سهم می‌باشد. یعنی یک سهم به طور غیر عادی و در یک بازه‌ی زمانی تقریباً کوتاه، با افزایش قیمت بسیار چشمگیری رو به رو می‌شود. این افزایش قیمت آنقدر زیاد است که این سهم تا به حال با چنین افزایش قیمتی رو به رو نشده است.

البته ذکر این نکته الزامی است که در برخی از بازارها مانند بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال، بعد از pump، معمولاً با کاهش شدید قیمت رو به رو هستیم. در بازار هر سهم، قیمت مشخصی (pps) دارد. حال نوسانات قیمت سهام در بازار به مسائل مختلفی مرتبط می‌باشد که معمولاً این نوسانات در حالت عادی در اندازه‌ها و درصدهای کوچکی صورت می‌گیرند.

ولی شرایط pump در بازار یک حالت بسیار ویژه و نادری می‌باشد که در این شرایط یک سهم مشخص، بسیار با ارزش‎تر از قبل می‌شود. به طوری که حتی ممکن است با افزایش قیمت‌هایی در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد نیز رو به رو شویم. وضعیت pump را همچنین به عنوان زیر مجموعه‌ای از اتفاقات شرایط bullish در بازار معرفی می‌کنند.

 

شرایط pump در بازار در چه زمان‌هایی روی می‌دهد؟

معمولاً نمی‌توان زمان مشخصی را برای وقوع شرایط pump در بازار مشخص نمود. ولی با در نظر گرفتن فاکتورهایی، می‌توان در این خصوص پیش‌بینی‌هایی را انجام داد.

در شرایط زیر، ممکن است با وضعیت pump رو به رو شویم.

  • اولین ورود شرکت به بازار

در این حالت، برای اولین بار سهام شرکت در بازار عرضه خواهند شد. به طوری که ممکن است با وارد شدن شرکت در بازار و عرضه اولیه سهام آن، با افزایش حداقل ۱۰۰ درصدی ارزش سهام آن رو به رو شویم. البته هر چند این حد از افزایش قیمت چندان زیاد نمی‌باشد ولی در کل می‌توان آن را به عنوان نمونه‌ای از pump در بازار معرفی نمود.

 

  • اقدامات جدید و مؤثر یک شرکت

اگر شرکتی بتواند در عرصه فعالیت خود به موفقیت‌های جدید زیادی دست یابد، سهام مربوط به آن، تحت تأثیر این موفقیت‌ها قرار گرفته و با افزایش قیمت قابل توجهی رو به رو خواهند شد. در واقع آن شرکت، با افزایش محبوبیت، طرفداران و مشتریان بیش‌تری را برای خود جذب خواهد نمود.

برای بیان این مورد، از یک مثال استفاده می‌کنیم.

کریستیانو رونالدو یکی از بهترین فوتبالیست‌های دنیا می‌باشد. حال این بازیکن در سال ۲۰۱۸ در یک انتقالی تابستانی از رئال مادرید به یوونتوس پیوست. مسلماً خرید رونالدو یکی از بهترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری یوونتوس بوده است.

به طوری که با پیوستن این بازیکن، سهام یوونتوس در یک وضعیت pump قرار گرفت و با افزایش قیمت قابل توجهی در بازار رو به رو شد. این افزایش قیمت تا حدی بود که ارزش سهام یوونتوس به بیش‌ترین مقدار طول تاریخش در بازار رسید.

خرید رونالدو با افزایش چشمگیر ارزش سهام یوونتوس رو به رو می‌شود.
خرید رونالدو و افزایش چشمگیر ارزش سهام یوونتوس

البته گفتنی است که بعد از وقوع pump در سهام یوونتوس، کاهش ارزش پس از pump سهام، بسیار کم بوده و یوونتوس توانست این افزایش قیمت چشمگیر را به یک وضعیت باثباتی برساند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *