صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال

بعد از پیدایش اولین ارز دیجیتال، بتدریج بازار خرید و فروش این ارزها نیز شکل گرفت و در طی سال‌های متوالی، این بازار تبدیل به یک پلتفرم معاملاتی معتبر در سراسر جهان گردید. در حال حاضر همه روزه افراد زیادی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده و با استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مختلف، خرید و فروش‌های خود را انجام می‌دهند. در این بین، یکی از بهترین محیط‌ها برای انجام عرضه و تقاضا، یک صرافی ارز دیجیتال می‌باشد.

در گام اول، برای انجام فعالیت در یک صرافی ارز دیجیتال هر فرد باید یک حساب کاربری مخصوص را در آن صرافی برای خود به وجود آورده و داشته باشد. به طوری که بعد از افتتاح حساب، سرمایه‌گذار وارد صرافی شده و با انتخاب ارز دیجیتال مدنظر خود، شروع به خرید و یا فروش آن ارز می‌نماید.

در این مقاله ضمن آشنایی با مفهوم صرافی ارز دیجیتال، به بررسی ارزش و اهمیت آن در رونق بازار ارزهای دیجیتال، خواهیم پرداخت.

 

یک صرافی ارز دیجیتال چه نوع پلتفرمی است؟

در صرافی ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاران با دارائی‌ها و اهداف مختلفی مشغول فعالیت هستند. هر فردی با داشتن سرمایه‌ی ارز دیجیتال، با ورود به یک صرافی می‌تواند دارائی‌های خود را با ارزهای دیجیتال دیگر مبادله نماید. در واقع در این پلتفرم این فرصت در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا آزادانه به خرید و یا فروش ارزهای دیجیتال مختلف بپردازند.

نکته مهم در مورد یک صرافی ارز دیجیتال، این است که انجام هر خرید و فروش در این پلتفرم، همراه با مقداری هزینه انتقال صورت خواهد گرفت. این هزینه درست به مانند هزینه‌ی انتقالی است که از طرف فرستنده و در زمان انتقال ارز دیجیتال از یک فرد به فرد دیگر، از وی گرفته می‌شود. البته هزینه این نوع انتقال در درون یک صرافی، به مراتب کم‌تر از شرایط عادی یک انتقال خواهد بود.

البته در برخی از موارد صرافی، ارز دیجیتال مخصوص به خود را به وجود آورده است که افراد با داشتن این ارز در درون صرافی، به صورت قابل توجهی قادر به پایین آوردن هزینه‌های نقل و انتقال خود خواهند بود.

 

تأثیر وجود صرافی ارز دیجیتال بر رونق بازار ارزهای دیجیتال

تأثیر صرافی ارز دیجیتال بر بازار
تأثیر صرافی ارز دیجیتال بر بازار

در حال حاضر در سراسر دنیا، به تعداد بسیار زیاد و متنوعی از صرافی ارز دیجیتال وجود دارند. برخی از این صرافی‌ها، ارز مخصوص به خود را دارند و برخی دیگر نیز ارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم و یا … را به عنوان ارز اصلی مبادلاتی خود معین کرده‌اند.

هر یک از صرافی‌ها نقش مؤثری را در معرفی یک ارز دیجیتال جدید به سرمایه‌گذاران و دنیای ارزهای دیجیتال دارند. از طرفی دیگر، حجم بالای خرید و فروش‌های صورت گرفته در صرافی‌ها، باعث بالا رفتن گردش مالی بازار شده و از این رو تأثیر بسیار مثبتی را در باثبات‌تر کردن بازار خواهد داشت.

به عبارتی دیگر، صرافی‌های ارزهای دیجیتال به عنوان قلب تپنده بازار هستند که رونق فعالیت آن‌ها به معنای استحکام هر چه بیش‌تر بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *