فول نود

فول نود

فول نود به عنوان یکی از نودهای اصلی موجود در شبکه بلاک‌چین، وظیفه تأیید صلاحیت تراکنش‌ها و بلاک‌ها را بر عهده دارد. در این ساختار، تمامی فول نودهای موجود در شبکه با هم در ارتباط بوده و در این ارتباط با قبول و تأیید صلاحیت تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در یک همکاری مشترک قرار دارند. بعد از تأیید تراکنش‌ها و بلاک‌ها، هر فول نود آن‌ها را به فول نودهای دیگر موجود در شبکه ارسال می‌کند.

در ادامه به بررسی بیش‌تر مفهوم و وظایف فول نود در شبکه بلاک‌چین می‌پردازیم.

 

توضیح بیش‌تر در مورد فول نود

اساساً هر فول نود در شبکه بلاک‌چین به صورت یک دستگاه مانند: کامپیوتر، لپ‌تاب و یا یک سرور می‌باشد. فول نودها، هر کدام یک کپی کامل از تاریخچه تراکنش‌های صورت گرفته در بلاک‌چین را در اختیار دارند.

لازم به ذکر است که تمامی شبکه بلاک‌چین می‌تواند به تنهایی بر روی یک نود تنها اجرا گردد. ولی در این حالت، از آن جایی که تمامی اطلاعات شبکه در یک نود ذخیره می‌شود، این وضعیت آن نود را در برابر حملات هکرها، خرابی‌های سیستم و قطع برق در یک حالت بسیار آسیب‌پذیری قرار خواهد داد.

از این رو در شبکه بلاک‎چین، هر چقدر که فول نودهای بیش‌تری حضور داشته باشند، مقاومت شبکه در برابر اینچنین حوادثی بسیار بالا خواهد بود.

همچنین در نظر داشته باشید که برخی از شبکه‌ها، حاوی حجم قابل توجهی از اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها هستند. از این رو برای مدیریت حجم بالایی از این اطلاعات، فول نودهای آن شبکه نیز باید دارای حجم مناسبی از حافظه باشند.

 

ارتباط ماینینگ با فول نود

در شبکه بلاک‌چین، هر ماینری برای این که بتواند از بین تراکنش‌های معتبر، یکی را در راستای تولید بلاک جدید انتخاب کند، باید یک فول نودی را اجرا نماید. بدین صورت که ماینر بدون مراجعه و اجرای فول نود، نمی‌تواند به تراکنش‌های معتبری که در تاریخچه تراکنش‌های بلاک‌چین ذخیره هستند، دسترسی داشته باشد.

چرا که در حالت کلی ماینر مجوز دسترسی به تمام تاریخچه بلاک‌چین را ندارد  و از آن جایی که این تاریخچه در یک فول نود فراهم است، از فول نودها برای رسیدن به این حق دسترسی استفاده می‌نماید.

از این رو بیش‌تر ماینرها خود را در شبکه به صورت فول نود در می‌آورند تا بدین ترتیب پروسس دسترسی به اطلاعات و در نتیجه تولید بلاک جدید برای آن‌ها راحت‌تر گردد. در این بین، برخی دیگر از نودهای شبکه نیز هستند که به صورت فول نود فعالیت کرده ولی عمل ماینینگ انجام نمی‌دهند. این نودها، فقط اطلاعات تمامی تراکنش‌ها را دریافت، ذخیر و برادکست می‌کنند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *