حمله ۵۱ درصدی چیست؟

حمله 51 درصدی چیست؟

در حال حاضر زمان زیادی از پیدایش اولین ارز دیجیتال نمی‌گذرد. در طول این مدت، هم بازار ارزهای دیجیتال و هم تکنولوژی بلاک‌چین با تغییرات و پیشرفت‌های قابل توجهی رو به رو بوده‌اند. ولی با این وجود، هنوز با برخی از مشکلات در ساختار ارزهای دیجیتال رو به رو هستیم. مشکلاتی که در نهایت باعث بروز حملاتی مانند حمله ۵۱ درصدی در درون شبکه‌های بلاک‌چین می‌شوند.

در این مقاله به بررسی حمله ۵۱ درصدی و علل وقوع آن خواهیم پرداخت.

 

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

در درون یک شبکه بلاک‌چین؛ یکی از عوامل برتری، داشتن قدرت ماینینگ (هش ریت) بالاتر می‌باشد. بدین صورت که اگر یک ماینری از توان تولید بیش‌تری برخوردار باشد، به همان نسبت نیز، قدرت بیش‎تری در درون شبکه بلاک‌چین مربوط به ارز دیجیتال خواهد داشت.

حال با در نظر گرفتن این شرایط، تصور کنید که یکی از ماینرها توانسته قدرتی در حدود ۵۱ درصد از قدرت کل شبکه را در اختیارش درآورد. در این صورت این ماینر با داشتن قدرت ماینینگ غالب در شبکه، ممکن است دست به انجام کارهای مخربی بزند. یکی از این کارهای مخرب حمله ۵۱ درصدی است.

در حمله ۵۱ درصدی، ماینر با داشتن قدرتی برابر با قدرت ۵۱ درصد و یا بیش‌تر از آن در شبکه، توانسته قدرت غالب شبکه باشد. حال وی ممکن است دست به انجام یکی از کارهای مخرب زیر بزند.

  • عدم تأیید تراکنش‌های انجام گرفته
  • برگشت دادن (برعکس کردن) تراکنش‌های صورت گرفته
  • مصرف دوباره ارزهای دیجیتال مربوط به آن شبکه

در صورت انجام هر کدام از این موارد، تمامیت و عملکرد شبکه به زیر سوال خواهد رفت. البته در صورتی که فرد یا گروهی بتوانند قدرت بیش از ۵۱ درصد شبکه را در اختیار داشته باشند، همیشه بدین معنا نخواهد بود که آن‌ها قصد انجام حمله ۵۱ درصدی را دارند. یکی از نمونه‌های این سناریو، مربوط به استخرهای ماینینگ است که در برخی موارد، ممکن است قدرت ماینینگ آن‌ها، به قدرت غالب در درون شبکه تبدیل گردد.

 

سناریوهای ممکن برای انجام حمله ۵۱ درصدی

شرایط وقوع حمله 51 درصدی
شرایط وقوع حمله ۵۱ درصدی

 

ممکن است دلایل زیادی در وقوع یک حمله ۵۱ درصدی دخیل باشند. در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

  • نو پا بودن شبکه

همه روزه شاهد ظهور و حضور ارزهای دیجیتال جدید هستیم. هر یک از این ارزها دارای ساختار مخصوص به خود هستند. حال در برخی از این شبکه‌ها که به تازگی به وجود آمده‌اند، به دلیل خلوت بودن شبکه، ممکن است گروهی از افراد و حتی یک نفر بتواند قدرت غالب ماینینگ در شبکه شود و بدین ترتیب آن شبکه را در برابر انجام حمله ۵۱ درصدی، بسیار آسیب‌پذیر نماید.

منظور از خلوت بودن شبکه این است که تعداد ماینرهای کمی در درون آن فعالیت می‌کنند، بدین ترتیب ماینرهای موجود در آن شبکه راحت‌تر می‌توانند به عنوان قدرت ماینینگ غالب شناخته شوند.

 

  • مقابله با یک حمله دزدی صورت گرفته در شبکه

وقتی در یک شبکه یک عمل دزدی رخ می‌دهد. ماینرهای درون آن شبکه، می‌توانند در کنار هم جمع شده (استخر ماینینگ) و قدرت ماینینگ خود را به ۵۱ درصد برسانند. در این صورت، این گروه برای نجات ارزهای دزدیده شده، می‎توانند یک حمله ۵۱ درصدی انجام داده و باعث برگشت ارزهای به سرقت رسیده شوند.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *