آلت‌کوین چیست؟

آلت‌کوین چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال به ارزهای غیر از بیت‌کوین، عبارت “آلت‌کوین” تعلق می‌گیرد. در واقع بازار ارزهای دیجیتال را به دو دسته، یکی بیت‌کوین و دیگری آلت‌کوین تقسیم می‌کنند. در زمان‌های اولیه پیدایش بازار ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین به عنوان قدرت غالب این عرصه شناخته می‌شد. ولی بتدریج برخی از آلت‌کوین‌ها نیز با گسترش فعالیت‌هایشان توانستند، خود را تا حدودی از سایه بیت‌کوین بیرون آورند.

در این مقاله، قصد داریم به معرفی جزئی‌تر اصطلاح آلت‌کوین پرداخته و در کنار آن به ارتباط و رقابت موجود بین بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها اشاره کنیم.

 

رقابت بین بیت‌کوین و آلت‌کوین‌

در چند سال اولیه از فعالیت بازار ارزهای دیجیتال، موقع صحبت در مورد این بازار، همه به بیت‌کوین اشاره می‌کردند. در واقع در طول سال‌های متوالی بیت‎کوین، به عنوان مرکز صحبت و توجهات این حوزه بوده است. ولی در زمان‌های اخیر، ارزهای دیجیتال دیگری نیز توانسته‌اند خود را در بازار مطرح نمایند؛ حتی برخی از این ارزها در زمینه‌هایی، موفق به کسب برتری نسبت به بیت‌کوین شده‌اند.

در این راستا، می‌توان به ارزهای اتریوم، بیت‌کوین کش، لایت‌کوین، تتر، زدکش، نئو و مونرو اشاره نمود. هر یک از این ارزها با پروژه‌های موفق خود، ضمن افزایش حجم گردش مالی خود در بازار، مقادیر قابل توجهی از سرمایه را نیز جذب نموده‌اند. به طوری که جامعه کاربران و ماینرهای هر کدام همه روزه با سرعت بالایی در حال گسترش می‌باشد.

 

تفاوت‌ها و شباهت‌های آلت‌کوین‌ با بیت‌کوین

فریم‌ورک بیت‌کوین به صورت اپن سورس می‌باشد. بدین معنا که کدهای مربوط به آن توسط همه در دسترس می‌باشد. این مورد باعث شده تا آلت‌کوین‌های بسیاری از جمله آلت‌کوین‌های اولیه در بازار، از ساختار و فریم‌ورک مشابه با بیت‌کوین در ساختار خود استفاده کنند.

در نظر داشته باشید که این فریم‌ورک به صورت نقطه به نقطه بوده و از قدرت محاسباتی در راستای حل الگوریتم‌ها و در نتیجه ماینینگ ارز دیجیتال استفده می‌کند. این روش در مقایسه با نظام‌های مالی قدیمی، ارزان‌تر بوده و از امنیت و سرعت بالاتری نیز برخوردار می‌باشد.

البته با وجود این که یک آلت‎‌کوین از فریم‌ورک مشابه با بیت‌کوین استفاده می‌کند؛ دارای تفاوت‌هایی در پروتکل به کار گرفته شده با بیت‌کوین می‌باشد. این تفاوت‌ها، ممکن است مربوط به اندازه بلاک، سرعت ماینینگ هر بلاک، الگوریتم‌های هشینگ متفاوت و مکانیزم اجماع باشد.

در حال حاضر کاربرد و استفاده از آلت‌کوین بسیار بیش‌تر از قبل شده و از این نوع از ارزها در زمینه‌های مختلفی نظیر نقل و انتقالات مالی راه دور، افزایش حریم خصوصی، محاسبات توزیع شده و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *