استیبل‌کوین چیست؟

استیبل‌کوین چیست؟

استیبل‌کوین (stablecoin) نوعی ارز دیجیتال است که همواره قیمت ثابتی دارد. در این ساختار قیمت استیبل‌کوین، به یک ارز و یا اشیاء ارزشمند موجود در دنیای واقعی مرتبط شده است. بدین صورت که مثلاً قیمت یک استیبل‌کوین، با ارز دلار تثبیت شده است یعنی قیمت و ارزش هر سهم استیبل‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال همواره در حدود ۱ دلاری خواهد بود.

از طرفی دیگر، لازم به ذکر است که این نوع از ارزهای دیجیتال هم به مانند کل دنیای ارزهای دیجیتال، به صورت مستقلی عمل کرده و وابسته به یک نهاد بانکی و یا مؤسسه مالی نمی‌باشد.

 

چه نیازی به استیبل‌کوین‌ها داریم؟

ارزهای دیجیتال با پیدایش خود، تغییر و تحولات اساسی و مثبت بسیاری را در راستای نقل و انتقالات مالی به وجود آوردند. به طوری که بسیاری از افراد، در زندگی روزمره خود به جای بکارگیری روش‌های معمول نقل و انتقالات مالی، ترجیح می‌دهند که برای این کار از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. این موضوع بتدریج باعث رونق شدید بازار ارزهای دیجیتال شده است.

ولی با این حال، این بازار هنوز از وجود برخی از ضعف‌ها و نقص‌های اساسی در ساختار خود رنج می‌برد. یکی از بزرگ‌ترین این موارد، وجود نوسانات قیمتی بسیار شدید در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. البته در برخورد با این مورد، برخی واکنش‌های اساسی در نظر گرفته شده است که یکی از آن‌ها، پیدایش مفهوم استیبل‌کوین می‌باشد.

سرمایه‌گذاران بازار، همواره نیازمند محیطی باثبات و بدور از نوسانات قیمتی شدید هستند تا بدین ترتیب بتوانند با خیال راحت، به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. در این راستا و در فضای پر نوسان بازار، استیبل‌کوین‌ها با تثبیت قیمت خود در مقادیر مشخص و با بهره‌مندی از پشتیبانی ارزهای فیات و یا سایر اشیاء ارزشمند، می‌توانند به عنوان سرپناهی ایمن برای سرمایه‌گذاران تلقی گردند.

بدین صورت که در صورت وقوع نوسانات قیمتی شدید، سرمایه‌گذاران می‌توانند بلافاصله دارائی‌های خود را به استیبل‌کوین مدنظر خود تبدیل کنند و از این رو موفق به حفظ ارزش دارائی خود شوند. در این ساختار، استیبل‌کوین دقیقاً در نقش ارزهای فیات در دنیای واقعی ظاهر می‌شود.

استیبل‌کوین، ابزاری برای جلوگیری از ضرر مالی
استیبل‌کوین، ابزاری برای جلوگیری از ضرر مالی

 

استیبل‌کوین‌های معروف در بازار

در حال حاضر به تعداد زیاد و متنوعی از استیبل‌کوین‌ها در بازار وجود دارند. برخی از مشهورترین این موارد، به صورت زیر می‌باشند.

  • تتر (USDT)
  • TrueUSD (TUSD)
  • MakerDAO (DAI)
  • Paxos Standard (PAX)
  • Gemini Dollar (GUSD)
  • USD Coin (USDC)
این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *