اصطلاح استاپ لاس به چه معناست؟

اصطلاح استاپ لاس به چه معناست؟

بازار ارزهای دیجیتال همواره سرشار از نوسانات قیمتی زیادی می‌باشد. حال در این شرایط، امکان انجام معاملات بسیار دشوار بوده و از طرفی دیگر نیز دارای ریسک بالایی می‌باشد. به طوری که در یک لحظه با وقوع یک تغییر قیمتی در سهام ارزهای دیجیتال، ممکن است ارزش دارائی سرمایه‌گذار بسیار پایین آمده و وی ضررهای مالی قابل توجهی را متحمل گردد. در دنیای ارزهای دیجیتال برای مقابله با این وضعیت تدابیر متعددی در نظر گرفته شده است؛ یکی از این موارد، استراتژی استاپ لاس می‌باشد.

استاپ لاس، یکی از موفق‌ترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و مقابله با ریسک‌های احتمالی به وجود آمده در اثر نوسانات قیمتی بازار می‌باشد به طوری که این روش، خیال بسیاری از سرمایه‎گذاران بازار را از وقوع ضررهای مالی شدید در شرایط bearish بازار راحت نموده است. در ادامه به بررسی جزئی‌تر استاپ لاس در قالب یک سناریو، خواهیم پرداخت.

 

استاپ لاس چیست؟

استاپ لاس یک ویژگی احتیاطی در دنیای ارزهای دیجیتال است که برای مقابله با نوسانات قیمتی به وجود آمده در بازار ایجاد شده است. بدین صورت که وقتی یک سرمایه‌گذار، مقداری دارائی از یک ارز دیجیتال خاص را در اختیار دارد، برای دارائی خود یک محدوده قیمتی در قالب استاپ لاس تعیین می‌نماید. این محدوده قیمتی تعیین شده، پایین‌تر از مقدار قیمت فعلی آن ارز دیجیتال می‌باشد.

حال مکانیزم عملکرد استاپ لاس، بدین ترتیب است که اگر قیمت فعلی ارز دیجیتال با کاهش رو به رو شده و به محدوده قیمتی تعیین شده برسد، این ارز دیجیتال به صورتی اتوماتیک در یک صرافی و یا توسط یک ربات معامله‌کننده به فروش خواهد رسید. در این شرایط، قبل از کاهش بسیار شدید قیمت ارز دیجیتال، سرمایه‌گذار توانسته تا دارائی خود را در یک محدوده قیمتی معقولی به فروش برساند تا بدین ترتیب میزان ضرر احتمالی وی از این نوسان صورت گرفته به کم‌ترین حد خود برسد.

استفاده از استاپ لاس
استفاده از استاپ لاس

 

یک سناریو از عملکرد استاپ لاس

فرض کنید که قیمت بیت‌کوین برابر با ۸ هزار دلار باشد. حال فرد سرمایه‌گذار در این قیمت، اقدام به خرید بیت‌کوین می‌نماید. در این لحظه، سرمایه‌گذار یک محدوده استاپ لاس برای ارز تازه خریداری شده خود تعیین می‌نماید. به عنوان مثال وی محدوده قیمتی استاپ لاس خود را برابر با ۷ هزار و ۹۰۰ دلار قرار می‌دهد.

بعد از تعیین محدوده استاپ لاس، بر اساس سناریوی منفی ما، ممکن است که یک نوسان قیمتی رو به پایین برای بیت‌کوین اتفاق بیفتد. با این نوسان قیمتی رو به پایین، به سرعت قیمت بیت‌کوین کاهش یافته و به محدوده ۷ هزار و ۳۰۰ دلاری کاهش می‌یابد. در نتیجه کل بازار به دلیل کاهش شدید قیمت بیت‌کوین با ضرر مالی رو به رو می‌شوند.

ولی سرمایه‌گذار ما که برای بیت‌کوین خود یک محدوده قیمتی فروش تعیین کرده بود، به دلیل استفاده مناسب از این محدوده استاپ لاس، موفق شده که ارز بیت‌کوین خود را قبل از کاهش بسیار شدید ارزشش، در قیمت ۷ هزار و ۹۰۰ دلاری به فروش برساند.

در نتیجه یک استراتژی بسیار مناسبی به کار رفته و فرد سرمایه‌گذار توانسته در برابر نوسانات قیمتی بازار، سرمایه‌ی خود را با تحمل ضرری ناچیز، حفظ نماید.

این سایت به زودی به یکی از 20 سایت برتر کشور تبدیل خواهد شد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *